502 503 188

Rozwój medycyny estetycznej w Polsce – jakie trendy obserwujemy i jakie prognozujemy?

paź 1, 2018

Rynek medycyny estetycznej rozwija się na całym świecie. Wyjątkowo prężnie rozwija się w Azji – co nie oznacza, że najwięcej Azjatów poddaje się zabiegom i operacjom z zakresu medycyny estetycznej. Tutaj nadal królują Amerykanie i Brazylijczycy. Natomiast w Azji od kilku już lat rozwija się turystyka medyczna. Również u nas można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania mieszkańców Europy zabiegami i operacjami wykonywanymi w Polsce. Rośnie także zainteresowanie medycyną estetyczną wśród Polek i Polaków. Zachodni rynek medycyny estetycznej cały czas się rozwija, a na tle krajów zachodnich Polska w tym zakresie rozwija się dwa razy szybciej. Skąd tak ogromne zainteresowanie medycyną estetyczną? I czy rynek ten nadal będzie się rozwijać tak prężnie?  

Kto korzysta z usług gabinetów medycyny estetycznej i kto najchętniej poddaje się operacjom plastycznym?

Jeszcze do niedawna z zabiegów medycyny estetycznej korzystały przede wszystkim kobiety w wieku od 30 do 45 lat. To je było stać na zabiegi, to one ich potrzebowały, by osiągać dalsze sukcesy zawodowe i to one się ich nie wstydziły. Od kilku lat można zaobserwować zadziwiający trend – jakąkolwiek grupę by nie badać, w każdej rośnie zainteresowanie medycyną estetyczną. Zabiegom i operacjom poddaje się coraz więcej kobiet z przedziału wiekowego, w którym do tej pory zainteresowanie było największe. Także coraz więcej młodych kobiet, często dopiero przekraczających próg dojrzałości poprawia swój wygląd w gabinetach medycyny estetycznej. I wreszcie coraz więcej starszych kobiet postanawia się odmłodzić dzięki różnym zabiegom i operacjom plastycznym.  

Kobiety i mężczyźni w gabinetach medycyny estetycznej

Mężczyźni, chociaż nadal są w mniejszości, coraz chętniej poprawiają mankamenty swojej urody. Obecnie co piąty pacjent w gabinetach medycyny estetycznej to mężczyzna. Najczęściej są to młodzi mężczyźni, jednak i tutaj widać pewną tendencję – swoją urodę coraz chętniej poprawiają także dojrzali mężczyźni. Żeby tego było mało, wyraźnie widać także wzrost liczby powrotów do gabinetów. Jeszcze jakiś czas temu wielu pacjentów tylko raz decydowało się coś poprawić lub z usług korzystali bardzo nieregularnie. Obecnie z nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej wielu pacjentów i pacjentek korzysta systematycznie i deklaruje chęć utrzymywania takiej częstotliwości. Ponieważ wiele osób, które jeszcze nigdy nie zdecydowały się na zabieg, deklaruje chęć zmienienia czegoś w wyglądzie, przewiduje się, że statystyki cały czas będą rosnąć i to w równie szybkim tempie. Widać również, że coraz więcej osób, które nie wyrażają chęci poddania się operacji czy choćby nieinwazyjnemu zabiegowi, nie są im przeciwni. Być może za jakiś czas zmienią zdanie i odwiedzą gabinet?  

Prężny rozwój branży beauty w Polsce

Przyczyn rozwoju medycyny estetycznej w Polsce jest wiele. Najprawdopodobniej właśnie dlatego ten rozwój jest aż tak szybki. Pierwszym czynnikiem, który niewątpliwie ma ogromny wpływ na zwiększone zainteresowanie, jest bogacenie się społeczeństwa. Rosną pensje niemal w każdym sektorze, rosną średnie pensje, coraz więcej Polaków zaczyna należeć do grona osób zamożnych. Maleje także poziom bezrobocia, który w kwietniu 2018 roku osiągnął poziom minimalny. Coraz więcej osób stać na zbiegi, a nawet operacje plastyczne. Wynika to z wyższego standardu życia, ale także z niższych kosztów, jakie trzeba ponieść. Rozwój medycyny w ogóle i rozwój techniki sprawia, że tańsze stają same preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej oraz sprzęt, potrzebny do wykonywania zabiegów i operacji. Niższe ceny w połączeniu z większymi zarobkami przyczyniają się do wzrostu zainteresowania zabiegami niemal w każdej grupie zawodowej. Drugim – równie ważnym czynnikiem – jest zmiana nastawienia do medycyny estetycznej. W ostatnich latach można zauważyć znacznie większe zainteresowanie zdrowym stylem życia i całą branżą beauty. Coraz więcej osób w różnym wieku uprawia różne sporty. Niektóre z osób, które chodzą na siłownię lub uprawiają jogging, przyznaje, że nie sprawia im to przyjemności, ale robią to dla swojego dobra. Jednak zdecydowana większość osób aktywnych czerpie przyjemność z uprawiania sportu – jeśli nie od samego początku, to po krótkim czasie regularnych treningów. Gdy osoby te widzą efekty systematycznych ćwiczeń i zdrowej diety, zaczynają szukać kolejnych sposób na poprawienie nie tylko swojej urody, ale także i samopoczucia. Często kolejnym etapem są właśnie nieinwazyjne zabiegi, dzięki którym można wyglądać i poczuć się młodziej.  

Koniec z tabu medycyny estetycznej

Kult młodości przestaje być tematem tabu. Coraz częściej i śmielej przyznajemy, że chcielibyśmy jak najdłużej zachować młody wygląd i zdrowie – coraz częściej też łączymy obie te kwestie i jesteśmy bardziej świadomi procesów starzenia. Chętnie poprawiamy naszą urodę dla nas samych – chcemy wyglądać i czuć się dobrze. To dodaje nam pewności siebie, napędza nas do dalszego rozwoju i nie pozwala osiadać na laurach. Czujemy się lepsi, potrzebni – po prostu czujemy, że żyjemy! Ale urodę poprawiamy także ze względu na innych. Osoba zadbana, uśmiechnięta, dobrze ubrana łatwiej dostanie dobrą pracę, łatwiej wywalczy awans i podwyżkę. Sukcesy zawodowe przychodzą jej łatwiej nie tylko dlatego, że lepiej wygląda, ale także dlatego, że czuje się pewniej. Urodę poprawiamy także po to, by mieć większe szanse u płci przeciwnej lub by jeszcze bardziej podobać się swojemu obecnemu partnerowi. Zabiegi medycyny estetycznej oraz operacje plastyczne nie są już odbierane jako niezrozumiała zachcianka. Kiedyś kojarzone były przede wszystkim z celebrytkami, których głównym zajęciem jest poprawianie swojej urody. Obecnie są one jednym ze sposobów dbania o urodę i zdrowie. Zwiększa się świadomość o możliwościach medycyny estetycznej. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy, by poprawić swój komfort życia, który obecnie obniżony jest z różnych powodów. Przestajemy godzić się na drobne niedogodności i szukamy rozwiązań, które pomogą nam poczuć się szczęśliwym i spełnionym.  

Wykwalifikowana kadra, doskonałe efekty i wyższy komfort podczas zabiegów

Zapotrzebowanie na operacje plastyczne i nieinwazyjne zabiegi rośnie. Zwiększa się także liczba lekarzy, którzy je wykonują, chociaż konkurencja nadal nie jest zbyt duża. To doskonały moment, by wejść na rynek medycyny estetycznej – czy to jako pracownik kliniki, czy jej właściciel. Postęp medycyny bezpośrednio przekłada się na poziom usług w sektorze prywatnej opieki medycznej, do której należy medycyna estetyczna. Dlatego też rośnie zainteresowanie sektorem prywatnym. Wolimy zapłacić za wizytę u specjalisty i za zabieg, niż czekać na wizytę u specjalisty a NFZ. Ale jednocześnie rosną nasze oczekiwania. Usługa na najwyższym poziomie jest najważniejszym kryterium, decydującym o tym, do jakiego specjalisty pójdziemy. I tutaj medycyna estetyczna w Polsce może pochwalić się znakomitymi wynikami. Operacje i zabiegi przeprowadzane są tak, by efekt był znaczący, a jednocześnie naturalny. Brak karykaturalnych efektów zabiegów i operacji zachęca nas do powrotów do gabinetów lekarskich. Niewielu lekarzy ulega jednak namowom pacjentek i pacjentów, zgadzając się na wykonanie zabiegu lub operacji w zakresie, w jakim zdecydowana większość specjalistów odmawia. Takie przypadki należą jednak do rzadkości. Czy wszystkie statystyki są tak przychylne polskiemu rynkowi medycyny estetycznej? Niestety nie. Nadal kuleje chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna. Dlaczego tak się dzieje i jakie są propozycje rozwiązania tego problemu? Na te (i nie tylko te) pytania odpowiemy w następnym naszym artykule.

Kontakt

Dofinansowanie: 731 008 633

Adres

ul.Wolność 2, 01-018 Warszawa