502 503 188

Botoks kojarzony jest przede wszystkim z zabiegami z zakresu anti-aging. W medycynie estetycznej botoks stosowany jest przede wszystkim do spłycania zmarszczek, a także do leczenia nadpotliwości. Jednak toksyny botulinowej używa się nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w neurologii czy okulistyce. Jak działa botoks? Dowiedz się, jakie zastosowanie w medycynie ma toksyna botulinowa.

Botoks – co to jest i czy jest bezpieczny?

Botoks to popularna nazwa toksyny botulinowej typu A. Jest to najsilniejsza naturalna trucizna, jednak podawana umiejętnie w niewielkich dawkach potrafi zdziałać cuda. Działanie botoksu opiera się na blokowaniu przewodzenia impulsów nerwowych, które odpowiedzialne są za skurcze mięśni. Te z kolei objawiają się w postaci zmarszczek na skórze.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są całkowicie bezpieczne. Warunkiem oczywiście jest wykonanie zabiegu przez kwalifikowanego lekarza, który korzysta jedynie z certyfikowanych preparatów.

Botoks w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej botoks wykorzystuje się do spłycania zmarszczek mimicznych, zmarszczek na czole, lwiej zmarszczki i kurzych łapek. Nieco później zaczęto za pomocą botoksu spłacać zmarszczki w okolicach ust – zmarszczki palacza czy zmarszczki na brodzie. Natomiast stosunkowo od niedawna lekarze medycyny estetycznej wykorzystują toksynę botulinową do spłycania zmarszczek na szyi i dekolcie.

Zabieg botoksem jest praktycznie bezbolesny. Większość pacjentów moment wstrzykiwania botoksu odczuwa jako ukłucie komara. Botoks wykonuje się więc bez znieczulenia – przed zabiegiem skórę okłada się lodem, co zmniejsza odczuwanie podczas zabiegu, ale przede wszystkim zmniejsza opuchliznę, która po zabiegu pojawia się dość często.

Oprócz opuchlizny na skórze mogą pojawić się zasinienia, które znikają nie później niż w czwartej dobie po zabiegu. Rekonwalescencja po zabiegu z botoksem trwa najczęściej dwa dni, a efekty utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy.

Botoks w neurologii

Toksyna botulinowa znajduje szerokie zastosowanie w neurologii. Dzięki swoim właściwościom, botoksem można leczyć objawowo wiele schorzeń. Najczęściej wykorzystuje się go do leczenia migreny. Botoks traktowany jako lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Blokada zakończeń nerwowych zmniejsza ból, skraca czas trwania bólu lub całkowicie usuwa go na czas działania toksyny botulinowej.

Botoks wykorzystuje się w leczeniu objawowym wielu chorób układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane, mózgowe porażenie dziecięce, choroba Parkinsona, choroba Huntigntona (pląsawica). Botoks zmniejsza ból, ułatwia chodzenie i wykonywanie wielu czynności. Stosuje się go również po udarach i urazach mózgu. Nie znajduje niestety zastosowania w przypadku stwardnienia zanikowego bocznego , zespołu Eatona-Lamberta czy miastenii.

Botoks w okulistyce

Zez powoduje nieprawidłowe widzenie, utrudnia koordynację ruchową oraz motorykę małą. Jedną z przyczyn powstawania zeza jest zbyt silne napięcie zewnętrznych mięśni ocznych. Toksyna botulinowa rozkurcza mięśnie odpowiedzialne za poruszanie się gałek ocznych, powstrzymując tym samym zeza. Ta metoda leczenia zeza sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy zez powodują właśnie skurcze mięśni.

Botoks – zabieg, który leczy wiele chorób

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu pomagają w najróżniejszych chorobach. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu. Tę chorobę leczy się przede wszystkim poprzez różnorodne terapie, polegające przede wszystkim na ćwiczeniach mięśni Kegla. Jednak w ostateczności, gdy terapie te okazują się nieskuteczne, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu nietrzymania moczu botoksem. Wstrzyknięty w ścianę pęcherza hamuje skurcze, które odpowiedzialne są za chwilową utratę kontroli nad pęcherzem. Zabieg wystarczy powtarzać raz w roku.

Nadpotliwość to kolejne schorzenie, które skutecznie leczy się botuliną. Poprzez wydzielanie organizm się chłodzi, jednak nadmierna potliwość staje się bardzo kłopotliwa i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Botoksem blokowane są impulsy nerwowe, które docierają do gruczołów potowych, w następstwie czego te wydzielają pot. Botoksem nie można całkowicie blokować pocenia się – metoda ta wskazana jest w leczeniu nadmiernej potliwości.

Migreny to kolejne schorzenie, które można leczyć właśnie za pomocą botoksu. W tym przypadku toksyna botulinowa działa jak silny lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Botoks wstrzykiwany jest w partie mięśni, które wywołują ból migrenowy. Nie u wszystkich pacjentów botoks całkowicie powstrzymuje bóle, jednak wszyscy pacjenci chwalą zabieg za znaczne poprawienie komfortu życia. Pacjenci z migreną zabieg muszą powtarzać 2 razy w roku.

Bruksizm to choroba polegająca na mimowolnym, bardzo silnym zaciskaniu żwaczy, czyli mięśni odpowiedzialnych za poruszanie się żuchwy. Nacisk mięśni jest nawet dziesięć razy silniejszy niż wtedy, gdy gryziemy coś twardego. W wyniku mimowolnego zaciskania zębów (głównie przez sen), szybciej ściera nam się szkliwo, powstają wady zgrywu, dochodzi także do zmian w obrębie skroni, często odczuwamy bóle głowy, a w skrajnych przypadkach dochodzi do zmian zapalnych, a nawet sepsy. Bruksizm można leczyć objawowo za pomocą botoksu, który ograniczy pracę mięśni. Efekty zabiegu widoczne są już po 3 dniach, a zabieg należy powtarzać mniej więcej co pół roku. Botoks ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, również w medycynie estetycznej. Jednocześnie istnieje stosunkowo niewiele przeciwwskazań do zabiegu botoksem, dzięki czemu jego zastosowanie daje jeszcze większe możliwości.