Wiotka skóra, wyraźne oznaki starzenia się oraz zmarszczki niekorzystnie wpływają na wygląd naszej skóry. Medycyna estetyczna zna niezawodne sposoby, by oznak starzenia pozbyć się bez użycia skalpela. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym uważane jest za najbezpieczniejszy, a jednocześnie za jeden z najskuteczniejszych zabiegów anti-age, który spłyca zmarszczki i poprawia elastyczność skóry. Dlaczego i kiedy lekarze medycyny estetycznej polecają zabieg kwasem hialuronowym? Na jakie efekty możemy liczyć po takim zabiegu?
Najbardziej naturalny wypełniacz z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Najwięcej, bo aż połowę kwasu hialuronowego zawiera nasza skóra. Pozostałą część tej substancji znajdziemy w stawach, gałkach ocznych i płynie łzowym, a także w tkance łącznej i płynach ustrojowych. Głównym zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody, dzięki czemu nawilża on skórę. Ponadto kwas hialuronowy stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki któremu nasza skóra jest elastyczna.
Z czasem, gdy kwasu hialuronowego z naszego organizmu ubywa, skóra staje się przesuszona i wiotka. Zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki, cienie i inne oznaki starzenia. Całe szczęście, dostarczając kwas hialuronowy, proces starzenia możemy cofnąć. Oczywiście muszą zostać spełnione pewne warunki, by kwas hialuronowy naszej urodzie pomógł, a nie zaszkodził.
Wypełnianie zmarszczek – wskazania do zabiegu kwasem hialuronowym
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego zaleca się przede wszystkim osobom, którym zależy na redukcji zmarszczek, ale także na poprawie ogólnej kondycji skóry. Dzięki swoim właściwościom kwas hialuronowy nie tylko wypełnia zmarszczki, ale także nawilża skórę i w pewnym stopniu opóźnia procesy starzenia. Doskonale sprawdza się również w przypadku oznak zmęczenia. Lekarze medycyny estetycznej zalecają zabieg z kwasem hialuronowym w przypadku:
- bruzd nosowo-wargowych
- opadających kącików ust
- zmarszczek wokół ust, również nad górną wargą
- zmarszczek na policzkach
- kurzych łapek
- zmarszczek pod oczami, tzw. dolina łez
- cieni pod oczami
- lwiej zmarszczki
- poziomych zmarszczek na czole
- zmarszczek na szyi i dekolcie
- zmarszczek na dłoniach
- wolumetria kości policzkowych
Jak przebiega zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym?
Zabieg z kwasem hialuronowym jest niemal bezbolesny. Jednak ze względu na różny próg bólu u pacjentów, lekarz zawsze proponuje miejscowe znieczulenie. Pacjentom smaruje się miejsca, które poddane będą zabiegowi, specjalnym, znieczulającym kremem. Następnie miejsca te lekarz dezynfekuje, by następnie rozpocząć wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym.
Zabieg przeprowadza się z użyciem wypełniacza, którego głównym składnikiem jest kwas hialuronowy. Podczas zabiegów stosuje się różne preparaty, które mają nieco inne zastosowanie i przynoszą różne efekty. Różni je miedzy inny zawartość kwasu hialuronowego oraz jego rodzaj. Wypełniacze z kwasem usieciowanym stosuje się w wolumetrii policzków, wypełnianiu bruzd i przywracaniu objętości twarzy. Kwas hialuronowy usieciowany przeznaczony jest do zabiegów u najbardziej wymagających pacjentów. Efekty są najbardziej widoczne i utrzymują się najdłużej, nawet do 2 lat.
Kwas hialuronowy częściowo usieciowany znajduje swoje zastosowanie w przypadku płytkich zmarszczek. Efekt jest bardziej naturalny, utrzymuje się ok 1,5 roku. Najbardziej naturalny efekt uzyskamy jednak, gdy zastosujemy kwas nieusieciowany, który polecany jest do zmęczonej, wiotkiej i suchej skóry. Kwas hialuronowy nieusieciowany doskonale nawilża skórę, ujędrnia ją i odmładza jej wygląd.
Efekty wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym
O efektach zabiegu kwasem hialuronowym wspominaliśmy już przed chwilą. Wiemy, że wypełnianie kwasem hialuronowym nie tylko spłyca zmarszczki, ale także nawilża skórę, poprawia jej elastyczność, a także pomaga zlikwidować oznaki starzenia skóry i zmęczenia, takie jak cienie pod oczami. Ponadto za pomocą kwasu hialuronowego poprawimy owal twarzy, przede wszystkim owal policzków.
Kwas hialuronowy radzi sobie zarówno ze zmarszczkami mimicznymi, jak i zmarszczkami grawitacyjnymi. Efekty widoczne są już natychmiast po zabiegu, dzięki szybkiej integracji kwasu hialuronowego z tkankami skóry. Jednak w pierwszych dniach na skórze mogą pojawić się niewielkie zasinienia, które znikają nie później niż po pięciu dniach od zabiegu. Zdecydowana większość pacjentek, które korzystają z wypełniania zmarszczek właśnie kwasem hialuronowym, już następnego dnia wraca do obowiązków zawodowych. Ślady po zabiegu z łatwością przykryjemy codziennym makijażem. Po zabiegu dużych i gwałtownych zmian temperatury. Przez kilka dni nie wolno korzystać z sauny czy solarium. Bezpośrednio po zabiegu należy także unikać dużego wysiłku fizycznego.
W zależności od kondycji skóry, wieku, zastosowanego preparatu i innych czynników, które lekarz medycyny naturalnej uwzględnia dobierając wypełniacz, efekty zabiegu kwasem hialuronowym utrzymują się od roku do dwóch lat. Zabiegi te bardzo chwalą lekarze, jak i pacjenci. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są bezpieczne. Prawidłowo wykonane z zastosowaniem certyfikowanym preparatów dają spektakularne efekty, jednocześnie wyjątkowo naturalne, a utrzymujące się przez podobny okres, jak efekty po innych nieinwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy ma znacznie szersze zastosowanie w samej medycynie estetycznej i nie tylko. Jego właściwości doceniają przede wszystkim lekarze ortopedzi, którzy coraz częściej stosują blokady z kwasu hialuronowego. Kilkukrotnie podane blokady działają przeciwbólowo, zarówno w przypadku urazów, jak i zwyrodnień stawów.