O właściwościach zdrowotnych komórek macierzystych usłyszeć mogliśmy już w 1961 roku, kiedy wykonano pierwszy przeszczep komórek macierzystych pobranych ze szpiku kostnego osobie chorej na białaczkę. Jednak dopiero w XXI wieku zainteresowanie komórkami macierzystymi przybrało na sile. Obecnie komórki macierzyste stosuje się coraz powszechniej nie tylko w onkologii, ale także w ortopedii i medycynie estetycznej. Jakie efekty daje zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych? Dowiedz się, jakie właściwości mają komórki macierzyste i jakie zastosowanie znalazły w medycynie estetycznej.
Co to są komórki macierzyste?
Komórkami macierzystymi nazywamy pierwotne komórki organizmu, które tworzą wszystkie jego struktury. Komórki macierzyste cechują jednocześnie trzy bardzo ważne właściwości:
- niemal nieograniczona zdolność podziału – dzięki temu efekty zabiegu utrzymują się przez długi czas,
- różnicowanie się w komórki innych typów – komórki macierzyste regenerują komórki skóry, stawów, kości i inne,
- tropizm – komórki macierzyste rozpoznają uszkodzone komórki i skupiają się na ich regeneracji.
Komórki macierzyste mają zdolności regeneracyjne, a ponadto dzięki wydzielaniu cytokin, przyczyniają się do powstawania nowych naczyń krwionośnych i leczenia stanów zapalnych.
Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej
Ze względu na właściwości regeneracyjne, komórki macierzyste wykorzystuje się w leczeniu chorób onkologicznych i hematologicznych. Coraz częściej komórkami macierzystymi leczy się także zwyrodnienia i inne choroby stawów i układu kostnego. Dzięki wysokiej skuteczności leczenia komórkami macierzystymi, przybywa pacjentów ortopedycznych, którym udaje się uniknąć operacji wszczepienia endoprotez.
Szybko rozwijająca się medycyna estetyczna nie mogła przejść obojętnie wobec odkryć innych gałęzi nauk medycznych. Wykorzystanie komórek macierzystych stwarzały okazję do przeprowadzania całkowicie bezpiecznych i bardzo efektownych zabiegów odmładzających – i nie tylko. Właściwości regeneracyjne komórek macierzystych pozwalają bowiem nie tylko niwelować zmarszczki, poprawiać wolumetrię twarzy, zmniejszać sińce pod oczami czy poprawiać ogólną kondycję skóry. Komórki macierzyste w medycynie estetycznej wykorzystuje się także do usuwania blizn, rozstępów czy leczenia łysiny plackowatej.
Przeszczep komórek macierzystych – przebieg zabiegu
Do zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się dorosłe komórki macierzyste pozyskane od pacjenta. Takie praktyki eliminują wątpliwości co do etyki wykonywanych zabiegów. Pozyskiwanie komórek macierzystych od pacjenta, który poddaje się zabiegowi, zmniejsza natomiast ryzyko wystąpienia powikłań do minimum. Biozgodność komórek macierzystych pozwala na przeprowadzanie zabiegów nawet u alergików.
Komórki macierzyste znajdują się w:
- szpiku kostnym,
- krwi obwodowej,
- krwi pępowinowej,
- tkance tłuszczowej,
- tkance mięśniowej,
- tkance nerwowej,
- skórze,
- wątrobie,
- embrionach,
- fibrynie bogatopłytkowej.
Do zabiegów medycyny estetycznej komórki macierzyste pozyskuje się z krwi obwodowej lub tkanki tłuszczowej. W pierwszym przypadku przygotowanie preparatu trwa 4 godziny, który podawany jest metodą mezoterapii. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do codziennych obowiązków, również podejmując aktywność fizyczną. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: ciąża, ogólne infekcje organizmu, stany ropne skóry oraz czynna choroba opryszczki.
Preparat przygotowywany na bazie tkanki tłuszczowej i krwi gotowy jest już 2 godziny po pobraniu materiału od pacjenta. Również ten zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i podobnie jak w poprzednim przypadku, pacjent natychmiast po zabiegu może wrócić do wykonywania codziennych zajęć. Przed zabiegiem należy wykonać badania na krzepliwość krwi, morfologię, kreatyninę, glukozę oraz próby wątrobowe. Wyróżnia się także więcej przeciwwskazań do odbycia tego rodzaju przeszczepu komórek macierzystych: ciąża, ogólna infekcja organizmu, zaburzenia krzepliwości krwi, nieunormowana cukrzyca, skaza naczyniowa, infekcja ropna lub infekcja śluzówek.
Zabieg powinien być wykonywany przy użyciu specjalistycznego sprzętu przez wykwalifikowanego lekarza. Koszt zabiegu podnosi jeszcze stosunkowo droga procedura pozyskiwania komórek macierzystych i przygotowywania odpowiedniego preparatu. Dlatego lekarze medycyny estetycznej często zachęcają do wykorzystania komórek macierzystych możliwie w jak najszerszym spektrum. Jeśli zależy nam na odmłodzeniu skóry twarzy, zdecydujmy się także na przeszczep komórek macierzystych w obrębie szyi i dekoltu.
Efekty zastosowania komórek macierzystych w medycynie estetycznej
Regeneracja tkanki podskórnej rozpoczyna się tuż po zabiegu i trwa przez kilka miesięcy, nawet do roku. Tak długie działanie komórek macierzystych możliwe jest dzięki ich imponującej zdolności do podziału. Dużą zaletą przeszczepu komórek macierzystych jest również praktycznie natychmiastowo widoczny efekt. Z jednej strony pacjent widzi, że skóra odzyskała młodzieńczy blask od razu po wyjściu z sali zabiegowej, z drugiej zaś efekt ten staje się jeszcze lepiej widoczny z dnia na dzień. Ponadto po tym zabiegu pacjent nie obserwuje obrzęków czy siniaków, które są dość często widoczne po zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego czy botoksu.
Efekty zabiegu anti-aging z wykorzystaniem komórek macierzystych:
- spłycenie zmarszczek,
- zwężenie por,
- zwiększona elastyczność skóry,
- likwidacja lub rozjaśnienie przebarwień,
- likwidacja lub zmniejszenie cieni pod oczami,
- poprawa wolumetrii twarzy – podniesienie opadających powiek i policzków, usunięcie zmarszczek palacza,
- redukcja blizn.
Efekty oraz czas, przez jaki się utrzymują, zależą od zdolności regeneracyjnych komórek macierzystych. U młodych osób zdolności te są większe, a z czasem maleją. Jednak przeszczep komórek macierzystych jest na tyle skutecznym zabiegiem, że wykonywany u osób w wieku 40 czy 50 lat przynosi spektakularne efekty. Wielu pacjentów klinik medycyny estetycznej nie powtarza zabiegu lub powtarza go dopiero po kilku latach. Zabiegu z wykorzystaniem komórek macierzystych nie należy mylić z osoczem bogatopłytkowym. Komórki macierzyste mają większe zdolności regeneracyjne, z kolei osocze bogatopłytkowe jest znacznie łatwiejsze do pozyskania. Wybór zabiegu uzależniony jest więc od potrzeb pacjenta oraz jego możliwości finansowych.