Wśród zabiegów kosmetologii i medycyny estetycznej HIFU wyróżnia się wysoką skutecznością, uniwersalnością, a także wyjątkowo niewielką inwazyjnością. Dzięki temu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów. Na czym polega HIFU i dlaczego wyróżnia się taką efektywnością?
HIFU – lifting twarzy bez naruszenia skóry
High intensity focused ultrasound – skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o wysokim zasięgu to technologia znana w medycynie od dziesięcioleci. Od przeszło dwudziestu lat HIFU wykorzystywane jest do leczenia niektórych nowotworów, przede wszystkim nowotworów prostaty i nerek. Medycyna estetyczna kolejny raz sięgnęła po odkrycia innych dziedzin medycyny, kolejny raz z korzyścią dla pacjentów.
Stosując właściwie dobraną długość fal ultradźwiękowych, lekarz medycyny estetycznej dociera na głębokość tkanek, w których zachodzą procesy tworzenia się włókien kolagenowych i elastynowych. Wiązka skierowana pod tkankę skórną działa w dwojaki sposób:
- proces termiczny – absorpcja fali ultradźwiękowych podgrzewa komórki do temperatury około 70 stopni Celsjusza, doprowadzając do kontrolowanych poparzeń
- proces mechaniczny – podczas zabiegu HIFU powstają mikropęcherzyki powietrza, zwiększając ciśnienie w komórkach
Podczas zabiegu HIFU dochodzi zatem do mikrouszkodzeń komórek, które zmuszone są do wzmożonej regeneracji. Proces regeneracji komórek w perspektywie kilku miesięcy doprowadza do poprawy stanu komórek – po regeneracji skóra staje się bardziej elastyczna, sprężysta, gładka. Nie bez znaczenia ma również fakt, że HIFU pobudza także produkcję włókien kolagenowych i elastynowych. Poprawie ulegają również kontury twarzy – napięcie skóry korygują owal twarzy. Co ciekawe, podczas zabiegu wierzchnia warstwa skóry nie ulega uszkodzeniu, u niektórych pacjentów widoczne są czerwone ślady, które znikają po kilku godzinach. Zabieg HIFU nie wymaga więc rezygnacji z codziennych obowiązków ani podejmowania szczególnych działań po jego przeprowadzeniu. Zabieg HIFU można wykonywać przez cały rok – również w słoneczne pory roku.
Zabieg HIFU nie tylko na twarz
Wspomnieliśmy, że zabieg HIFU jest niezwykle uniwersalny. Poprawia stan skóry twarzy, redukując jej wiotkość, zmarszczki i przebarwienia. Polecany jest przede wszystkim osobom uskarżającym się na wiotką skórę twarzy, szyi i dekoltu. Z tego względu szybko zaczęto go wykorzystywać do poprawy stanu skóry na innych partiach ciała. Po HIFU chętnie sięgają młode mamy i osoby, które znacząco zredukowały tkankę tłuszczową – szybki spadek masy ciała często wiąże się z utratą elastyczności skóry na brzuchu, wewnętrznej części ud czy na ramionach. HIFU doskonale radzi sobie z wiszącą skórą w tych problematycznych partiach ciała – chociaż najczęściej zaleca się wykonanie serii zabiegów, najczęściej 3 w odstępie miesiąca, już po pierwszym zabiegu efekty są więcej niż zadowalające.
Zabieg HIFU należy do zabiegów praktycznie bezbolesnych. Osoby o dużej wrażliwości na ból oceniają go jako niekomfortowy. Do przeciwwskazań zaliczyć możemy choroby autoimmunologiczne, nowotworowe, niewyrównaną cukrzycę, skłonność do blizn przerostowych czy choroby wymagające stosowania leków przeciwzapalnych, a także trądzik i inne zmiany skórne. Zabieg HIFU można łączyć z większością zabiegów ujędrniających, nie należy natomiast wykonywać go w miejscach podania kwasu hialuronowego.
Zabieg HIFU – szkolenia dla lekarzy
Zabieg HIFU wymaga dużej wiedzy od osoby go przeprowadzającej, dlatego powinno się go przeprowadzać po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Wiedzą o tym pacjenci gabinetów medycyny estetycznej, szukając wykwalifikowanych specjalistów. Jeśli chcesz poszerzyć swoją ofertę o HIFU, zapisz się na szkolenia z kosmetologii, na których nauczysz się wykonywać również ten zabieg.