502 503 188

Znaczną część pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej, stanowią osoby, które pragną pozbyć się blizn potrądzikowych i innych blizn zanikowych. Medycyna estetyczna dysponuje skutecznymi metodami leczenia blizn, również blizn zanikowych. Dlaczego na naszej skórze tworzą się blizny zanikowe, jak im zapobiegać i jak je skutecznie leczyć?

Przyczyny powstawania blizn zanikowych

Do blizn zanikowych zaliczamy blizny potrądzikowe oraz blizny, które powstają po ospie wietrznej. Charakteryzują się okrągłym kształtem oraz tym, że są to blizny wklęsłe. W przeciwieństwie do blizn wypukłych, których pozbycie się jest znacznie trudniejsze, blizny zanikowe usunąć jest łatwiej.

Blizny zanikowe tworzą się w wyniku chorobowych zmian skórnych i nieprawidłowo przebiegających procesów regeneracyjnych skóry. Gdy stare włókna kolagenowe się rozpadają, a w ich miejsce nie powstają nowe lub powstaje ich zdecydowanie za mało, w miejscu zmiany tworzą się blizny zanikowe. Ponadto ich powstawaniu sprzyja rozdrapywanie, wyciskanie i nieprawidłowa pielęgnacja zmian skórnych. Aby ustrzec się przed powstaniem blizn potrądzikowych czy blizn po ospie wietrznej, należy powstrzymać się od dotykania, a tym bardziej drapania zmian, a po ich zniknięciu warto wdrożyć pielęgnację odpowiednimi kosmetykami. Kremy z masą perłową nie tylko wspierają metabolizm komórek, ale także wygładzają skórę i redukują przebarwienia. Można również sięgnąć po kremy z silikonem oraz kremy z heparyną i allantoiną – heparyna łagodzi obrzęk, z kolei allantoina poprawia elastyczność skóry, zmiękcza ją i wygładza. Jeśli jednak nie uda się zapobiec powstaniu blizn zanikowych, zaleca się podjąć terapię, jaką indywidualnie dobierze lekarz medycyny estetycznej.

Laseroterapia na blizny zanikowe

W leczeniu blizn zanikowych bardzo skuteczną okazuje się laseroterapia. Laser frakcyjny CO2 w sposób kontrolowany powoduje mikrouszkodzenia – organizm reaguje na nie przyspieszając procesy metaboliczne i regeneracyjne, pobudza mikrokrążenie, pobudza syntezę kolagenu. Dzięki temu w miejscu blizn tworzy się nowa, zdrowa tkanka. Aby laseroterapia przyniosła najlepsze efekty, należy wykonać serię zabiegów, które najlepiej jest powtarzać w odstępie 28 dni, gdyż właśnie tyle trwają procesy regeneracyjne.

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa na blizny zanikowe

W walce z bliznami zanikowymi dobrze radzi sobie również terapia komórkami macierzystymi, które znajdują się w osoczu bogatopłytkowym oraz w fibrynie bogatopłytkowej. Komórki wzrostu, które mają zdolność zmiany w inny typ komórek, w tym przypadku w komórki skórki, odnawiają tkankę w miejscu podania preparatu. Oba preparaty powstają na bazie krwi pacjenta, która odwirowywana jest bezpośrednio przed zabiegiem. Zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej są nie tylko bardzo skuteczne, ale również bezpieczne, dzięki wyizolowaniu komórek macierzystych z własnej krwi pacjenta.

Osocze bogatopłytkowe może być podane pacjentowi metodą mezoterapii, rollera medycznego lub dermapenu. Terapię komórkami macierzystymi stosuje się często jako terapię uzupełniającą lasera frakcyjnego, dzięki czemu usuwanie blizn zanikowych jest jeszcze skuteczniejsze.

Szkolenia z lasera CO2 w Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy

W naszym Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy prowadzimy szkolenia z lasera frakcyjnego CO2. W trakcie szkoleń lekarze poznają zalety i wady laseroterapii, procedury zabiegowe i procedury pozabiegowe. Wszechstronność laseroterapii oraz skuteczność zabiegów laserem sprawiają, że zainteresowanie nimi wśród pacjentów gabinetów medycyny estetycznej rośnie. Wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy i umiejętności podczas praktycznych zajęć z modelkami, zapraszamy do uczestnictwa w naszych szkoleniach w nowoczesnym Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy.