502 503 188

Brodawki łojotokowe to najczęściej występujące zmiany, jakie powstają na skórze. Brodawki łojotokowe zaliczamy do nowotworów niezłośliwych. Nie trzeba ich usuwać, o ile nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jednak wiele osób decyduje się na zabieg usunięcia brodawki łojotokowej, które szpecą, szczególnie gdy pojawiają się na twarzy. Czym są brodawki łojotokowe i jak je bezpiecznie usunąć?

Brodawki łojotokowe – jak odróżnić je od nowotworu złośliwego?

Jak dotąd nie poznano przyczyn powstawania brodawek łojotokowych. Wykluczono wirusowe pochodzenie brodawek, dzięki czemu wyeliminowano podejrzenie o możliwości zarażania się nimi. Zauważono, że brodawki łojotokowe najczęściej pojawiają się u osób starszych – im później, tym ryzyko ich pojawienia się jest większe. Jednocześnie zaobserwowano, że występowanie brodawek łojotokowych może być dziedziczne. Korelacje między częstszym pojawianiem się tych zmian stwierdzono również u osób, które często się opalają.

Bez względu na to czy brodawka łojotokowa pacjentowi przeszkadza, czy nie, każdy powinien taką zmianę skonsultować z lekarzem. Konieczne jest przebadanie takiej zmiany pod kątem histopatologicznym. Choć brodawka łojotokowa jest zmianą dość charakterystyczną, zdarza się ją pomylić z czerniakiem lub innym nowotworem złośliwym. Brodawki łojotokowe mają dość regularne kształty (choć nie muszą), są wyraźnie oddzielone od skóry, często można odnieść wrażenie, że są na skórę nałożone, a ich barwa jest jednolita. Brodawki nie powodują żadnych dolegliwości – nie bolą, nie swędzą, nie sączy się z nim krew ani żadna inna wydzielina, chyba że dojdzie do naderwania lub zgniecenia brodawki.

Szkolenie z laserowego usuwania brodawek łojotokowych

Brodawki można usuwać za pomocą łyżeczkowania, krioterapii, rzadziej za pomocą elektrokoagulacji. Coraz częściej stosowaną metodą usuwania brodawek łojotokowych jest laseroterapia. Laser frakcyjny CO2 pozwala w bezpieczny sposób usunąć brodawkę, jednocześnie pozostawiając śladową bliznę, mniejszą niż w przypadku łyżeczkowania. W Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy AMT prowadzimy szkolenia z zabiegów laserem frakcyjnym CO2. Podczas zajęć przekazujemy niezbędną wiedzę o procedurach zabiegowych i pozabiegowych, a następnie lekarze mają możliwość zdobycia umiejętności i doświadczenia w ramach praktycznej i warsztatowej części szkolenia. Zapraszamy do kontaktu i uczestnictwa w naszych szkoleniach.