502 503 188

telefon

502 503 188

Polub nas na

Facebook

Odwiedź

Instagram

Brodawki łojotokowe to najczęściej występujące zmiany, jakie powstają na skórze. Brodawki łojotokowe zaliczamy do nowotworów niezłośliwych. Nie trzeba ich usuwać, o ile nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Jednak wiele osób decyduje się na zabieg usunięcia brodawki łojotokowej, które szpecą, szczególnie gdy pojawiają się na twarzy. Czym są brodawki łojotokowe i jak je bezpiecznie usunąć?

Brodawki łojotokowe – jak odróżnić je od nowotworu złośliwego?

Jak dotąd nie poznano przyczyn powstawania brodawek łojotokowych. Wykluczono wirusowe pochodzenie brodawek, dzięki czemu wyeliminowano podejrzenie o możliwości zarażania się nimi. Zauważono, że brodawki łojotokowe najczęściej pojawiają się u osób starszych – im później, tym ryzyko ich pojawienia się jest większe. Jednocześnie zaobserwowano, że występowanie brodawek łojotokowych może być dziedziczne. Korelacje między częstszym pojawianiem się tych zmian stwierdzono również u osób, które często się opalają.

Bez względu na to czy brodawka łojotokowa pacjentowi przeszkadza, czy nie, każdy powinien taką zmianę skonsultować z lekarzem. Konieczne jest przebadanie takiej zmiany pod kątem histopatologicznym. Choć brodawka łojotokowa jest zmianą dość charakterystyczną, zdarza się ją pomylić z czerniakiem lub innym nowotworem złośliwym. Brodawki łojotokowe mają dość regularne kształty (choć nie muszą), są wyraźnie oddzielone od skóry, często można odnieść wrażenie, że są na skórę nałożone, a ich barwa jest jednolita. Brodawki nie powodują żadnych dolegliwości – nie bolą, nie swędzą, nie sączy się z nim krew ani żadna inna wydzielina, chyba że dojdzie do naderwania lub zgniecenia brodawki.

Szkolenie z laserowego usuwania brodawek łojotokowych

Brodawki można usuwać za pomocą łyżeczkowania, krioterapii, rzadziej za pomocą elektrokoagulacji. Coraz częściej stosowaną metodą usuwania brodawek łojotokowych jest laseroterapia. Laser frakcyjny CO2 pozwala w bezpieczny sposób usunąć brodawkę, jednocześnie pozostawiając śladową bliznę, mniejszą niż w przypadku łyżeczkowania. W Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy AMT prowadzimy szkolenia z zabiegów laserem frakcyjnym CO2. Podczas zajęć przekazujemy niezbędną wiedzę o procedurach zabiegowych i pozabiegowych, a następnie lekarze mają możliwość zdobycia umiejętności i doświadczenia w ramach praktycznej i warsztatowej części szkolenia. Zapraszamy do kontaktu i uczestnictwa w naszych szkoleniach.