502 503 188

Chirurgia plastyczna w ginekologii przyciąga coraz więcej pacjentek, które chcą zadbać o komfort życia intymnego. Współczesna ginekologia oferuje kobietom szeroki wachlarz zabiegów wpływających pozytywnie na jakość życia, a labioplastyka jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Coraz więcej kobiet decyduje się na zmniejszenie oraz zmianę kształtu mniejszych warg sromowych.

Zabieg nie tylko pomaga pozbyć się kompleksów, ale często w sposób znaczący wpływa na komfort i zdrowie. Labioplastyka realnie poprawia jakość życia pacjentki, dlatego stała się tak popularnym wśród kobiet zabiegiem. Jakie są wskazania do labioplastyki, jak przygotować się do zabiegu i jakie zalecenia otrzymują pacjentki po zabiegu?

Labioplastyka – wskazania do zabiegu

Zniekształcone i powiększone wargi sromowe są przyczyną kompleksów. Pacjentki unikają współżycia lub nie potrafią czerpać z niego przyjemności. Niestety problem ten może powodować także dyskomfort, a nawet ból nie tylko podczas zbliżeń, ale również w trakcie uprawiania sportów, a nawet wykonywania codziennych obowiązków. Ocieranie się warg sromowych o bieliznę jest bolesne i często jest przyczyną powracających infekcji intymnych.

Niektóre kobiety rodzą się z powiększonymi wargami sromowymi mniejszymi, u innych zmienia się anatomia w wyniku trudnych porodów, wypadków, a nawet zaburzeń hormonalnych. Również duża aktywność seksualna może sprawić, że wargi sromowe nieznacznie się zwiększą, a przede wszystkim zniekształcą. Labioplastyka polega więc na zmniejszaniu warg sromowych mniejszych, korekcie ich kształtu lub ogólnym odmłodzeniu tkanki.

Labioplastyka i labioplastyka laserowa

Dawniej labioplastykę wykonywano w gabinetach chirurgii plastycznej. Obecnie większość zabiegów przeprowadza się z wykorzystaniem lasera. Labioplastyka laserowa jest zabiegiem mniej inwazyjnym, po którym okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy. Podczas zabiegu dochodzi do koagulacji tkanek, dzięki czemu nie dochodzi do krwawienia. To kluczowy czynnik, który zmniejsza ryzyko powikłań, przyspiesza gojenie, zmniejsza dyskomfort po zabiegu oraz znacząco zmniejsza ryzyko powstania blizn. Do labioplastyki laserowej pacjentka nie musi się również specjalnie przygotowywać, a wykonana w znieczuleniu miejscowym nie wymaga hospitalizacji. Niekiedy labioplastykę laserową przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym – w takiej sytuacji pacjentka po zabiegu musi kilka godzin pozostać w klinice. Ponadto przed podaniem znieczulenia ogólnego należy powstrzymać się od jedzenia i picia w okresie wskazanym przez lekarza.

Przed zabiegiem należy wykonać badania, które wskaże lekarz. Do podstawowych badań przed labioplastyką zaliczamy cytologię i ogólne badania ginekologiczne. Przed labioplastyką nie można zażywać aspiryny, leków przeciw grypie i witaminy E.

Okres rekonwalescencji po labioplastyce laserowej

Pacjentka przez tydzień po zabiegu musi prowadzić oszczędny tryb życia – konieczna jest rezygnacja ze sportu oraz ograniczanie przebywania w pozycji siedzącej. Od 4 do 6 tygodni pacjentka musi zrezygnować także ze współżycia seksualnego. Po labioplastyce wargi sromowe mogą być spuchnięte, pacjentka ze szczególną troską musi dbać o higienę intymną.

Przeciwwskazaniami do labioplastyki są problemy z krzepliwością krwi, cukrzyca, ciąża, choroby ginekologiczne, infekcje intymne, miesiączka i nowotwory. Stosunkowo niewiele przeciwwskazań, duża skuteczność, szybki powrót do sprawności oraz niewielkie ryzyko powikłań sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na labioplastykę. W naszym Centrum Szkoleniowym przeprowadzamy szkolenia z ginekologii plastycznej, w ramach których prowadzone są szkolenia również z labioplastyki laserowej.