Zabieg osoczem bogatopłytkowym cieszy się coraz większą popularnością, dzięki ciekawym efektom i małej inwazyjności. Z wykorzystaniem preparatu pochodzącego z własnej krwi pacjenta, można ujędrnić, uelastycznić skórę, pozbywając się zmarszczek. Zabieg z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej jest nowszym odkryciem, bywa też często mylony z osoczem przez klientów gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega zabieg fibryną bogatopłytkową i czym fibryna bogatopłytkowa różni się od osocza?
Czym jest fibryna bogatopłytkowa?
Fibryna bogatopłytkowa, podobnie jak osocze, jest produktem autologicznym, czyli pozyskanym od pacjenta. Fibrynę bogatopłytkową uzyskuje się z krwi, a tym co różni fibrynę od osocza jest proces odwirowania, w wyniku którego uzyskiwany jest inny produkt. Do uzyskania z krwi pacjenta fibryny bogatopłytkowej wykorzystuje się tę samą wirówkę, która odwirowuje osocze, jednak wirowanie jest znacznie wolniejsze.
W fibrynie bogatopłytkowej znajdują się płytki krwi i czynniki wzrostu w dużym stężeniu, komórki macierzyste i leukocyty. Największą zaletą fibryny bogatopłytkowej jest jednak fakt, że tworzy ona trójwymiarowe, przestrzenne sieci, które sprawiają, że czynniki wzrostu uwalniane są wolniej, ale dłużej. Dzięki trójwymiarowej siatce, jaką po podaniu tworzy fibryna bogatopłytkowa, staje się ona konkurencją dla botoksu i kwasu hialuronowego.
Fibryna bogatopłytkowa a osocze bogatopłytkowe – różnice w zabiegach anti-age
Można powiedzieć, że zabieg fibryną bogatopłytkową jest nowszej generacji zabiegiem z wykorzystaniem komórek macierzystych i czynników wzrostu niż zabieg osoczem. Z drugiej jednak strony fibryna bogatopłytkowa nie jest zabiegiem konkurencyjnym – osocze i fibryna doskonale się uzupełniają. Ponieważ zabieg fibryną jest droższy niż osocze, niektórzy lekarze medycyny estetycznej stosują oba produkty podczas jednego zabiegu – fibrynę na najbardziej wymagające partie, jak skóra pod oczami, a osocze na pozostałe miejsca.
Podstawową różnicą między osoczem a fibryną bogatopłytkową jest sposób wydzielania się czynników wzrostu. W przypadku osocza następuje praktycznie natychmiastowy ich wyrzut, z kolei po podaniu fibryny bogatopłytkowej czynniki wzrostu uwalniają się stopniowo i znacznie dłużej. Dzięki temu efekty po zabiegu fibryną również dłużej się utrzymują, są też bardziej spektakularne, dlatego fibryna polecana jest przede wszystkim w bardziej wymagających przypadkach.
Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu fibryną bogatopłytkową?
Zabieg fibryną bogatopłytkową polecany jest wszystkim tym, którym zależy na odmłodzeniu wyglądu skóry. Jako zabieg anti-age doskonale radzi sobie z brakiem elastyczności skóry i jej jędrności, ze zmarszczkami oraz oznakami starzenia. Fibryna bogatopłytkowa poprawia ukrwienie skóry, dzięki procesom tworzenia nowych naczyń krwionośnych, czyli anglogenezie. Fibryna pomoże więc pozbyć się szarości skóry, niewielkich przebarwień, zmarszczek i cieni pod oczami.
Zabieg fibryną bogatopłytkową iPRF przeprowadzany jest również u osób nadmiernie tracących włosy. Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny pobudza mieszki włosowe do wzrostu włosów, które odrastają szybciej i znacznie mocniejsze.
Mimo, że fibryna bogatopłytkowa (podobnie jak osocze) jest zabiegiem wyjątkowo mało inwazyjnym, również tutaj istnieją pewne przeciwwskazania, do wykonania takiej terapii:
- choroby wątroby
- choroby związane z krzepliwością krwi oraz liczbą lub funkcją płytek krwi
- znacznie osłabiona odporność
- leczenie lekami przeciwzakrzepowymi
- aktywna opryszczka
- antybiotykoterapia przebyta w niedalekiej przeszłości
- cukrzyca
- choroby nowotworowe
- ciąża i karmienie piersią
Terapia fibryną bogatopłytkową – przygotowanie do zabiegu, przebieg i rekonwalescencja
Do zaleceń przed zabiegiem fibryną należy powstrzymanie się od przyjmowania aspiryny i innych leków zmniejszających krzepliwość krwi na 5 dni przed zabiegiem oraz preparatów z escyną. Ponadto osoby, które okresowo przechodzą nawracającą opryszczkę, powinny przyjmować profilaktyczne dawki Acyklowiru.
Zabieg poprzedzony jest wizytą, na której lekarz przeprowadza wywiad, tłumaczy, na czym polega terapia fibryną oraz na jakie efekty może liczyć pacjent. Przeprowadza też badanie stanu skóry. Z kolei zabieg zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie pobierana jest krew pacjenta i odwirowywana w specjalnej wirówce, w wyniku czego powstaje preparat z fibryną iPRF. Fibryna może być podawana pacjentowi z wykorzystaniem różnych metod – mezoterapii, za pomocą dermapenu czy rollera medycznego.
Zabieg poprzedzony jest wizytą, na której lekarz przeprowadza wywiad, tłumaczy, na czym polega terapia fibryną oraz na jakie efekty może liczyć pacjent. Przeprowadza też badanie stanu skóry. Z kolei zabieg zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego. Następnie pobierana jest krew pacjenta i odwirowywana w specjalnej wirówce, w wyniku czego powstaje preparat z fibryną iPRF. Fibryna może być podawana pacjentowi z wykorzystaniem różnych metod – mezoterapii, za pomocą dermapenu czy rollera medycznego.
W naszym Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy prowadzimy szkolenia z fibryny, podczas których omawiane są między innymi procedury zabiegowe oraz wymagania sprzętowe. Znaczną część szkolenia poświęcamy zajęciom praktycznym, podczas których na modelkach ćwiczymy różne techniki iniekcji, techniki masażu oraz techniki pozyskiwania fibryny. Prowadzone przez nas szkolenia z fibryny składają się z części teoretycznej, pokazowej oraz warsztatowej, a uzyskane kwalifikacje potwierdzamy certyfikatem w języku polskim i angielskim. Zapraszamy wszystkich lekarzy stomatologów oraz lekarzy, którzy już zajmują się medycyną estetyczną na szkolenia z terapii fibryną bogatopłytkową.