502 503 188

Coraz większa skuteczność nieinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej sprawia, że zainteresowanie nimi rośnie z roku na rok. Coraz chętniej korzystamy z zabiegów anti-age, coraz częściej w medycynie estetycznej szukamy pomocy przy redukcji mankamentów urody. Popularność medycyny estetycznej obserwujemy zarówno u pań, jak i u panów oraz u różnych grup wiekowych. Zwiększające się zapotrzebowanie na zabiegi medycyny estetycznej to doskonała okazja na rozpoczęcie własnej, rentownej działalności. Dowiedz się, jak założyć gabinet medycyny estetycznej.

Wymogi formalno-prawne dla gabinetów medycyny estetycznej

W gabinetach medycyny estetycznej przeprowadzane są zabiegi, podczas których zostają naruszane tkanki ciągłe. W związku z tym właściciel gabinetu musi spełnić szereg wymogów, które do niedawna regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2014 roku. Mimo że rozporządzenie już nie obowiązuje, zapisy, które w nim znajdziemy, nadal są wytycznymi, którymi kieruje się Sanepid.

W rozporządzeniu tym znajdziemy informacje o warunkach lokalowych. Gabinet medycyny estetycznej powinien znajdować się w odrębnym budynku lub zespołu budynków, w którym wyodrębniono przestrzeń dla gabinetu. Oznacza to, że gabinetu medycyny estetycznej nie możemy dzielić z inną działalnością. Do obiektu powinniśmy wchodzić drzwiami o szerokości 0,9 m i wysokości 2 m lub większymi. Pomieszczenia powinny być wysokie na co najmniej 2,2 m i powinny znajdować się na poziomie co najmniej 0,3 m powyżej powierzchni wokół budynku. W obiekcie temperatura powinna mieć 24 stopnie celsjusza. Nie może w nim również zabraknąć sprawnej wentylacji.

W gabinecie medycyny estetycznej należy wydzielić minimalną liczbę pomieszczeń:

  • nieprzechodnie pomieszczenie, w którym świadczone są usługi
  • pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla personelu i klientów
  • sale zabiegowe z umywalką z dostępem do zimnej i ciepłej wody, a w przypadku wykonywania zabiegów, podczas których dochodzi do zewnętrznego zanieczyszczenia ciała, konieczne jest zamontowanie prysznica
  • miejsce przechowywania preparatów kosmetycznych
  • miejsce przechowywania środków czystości
  • miejsce przechowywania czystej i brudnej bielizny
  • miejsce składowania odpadów, w tym odpadów medycznych
  • miejsce do sterylizacji narzędzi
  • poczekalnia i szatnia dla pacjentów

W gabinecie medycyny estetycznej musi być także prowadzona szczegółowa dokumentacja medyczna, w której między innymi rejestruje się numery serii preparatów stosowanych do zabiegów. Dzięki temu w razie potrzeby można wycofać z użycia jedną partię, a nie wszystkie produkty.

Marka własna czy franczyza – jak założyć gabinet medycyny estetycznej?

Gabinet medycyny estetycznej możemy otworzyć pod własnym szyldem lub w ramach umowy franczyzowej. Jeśli zdecydujemy się prowadzić gabinet w ramach znanej sieci, możemy liczyć na znacznie łatwiejszy początek. Zdobywanie klientów nie powinno być dla nas problemem, pod warunkiem utrzymania wysokiej jakości oferowanych usług. Taka współpraca wiąże się jednak z ponoszonymi kosztami, które jednak mogą być takie same, a nawet mniejsze niż koszty reklamy nowego gabinetu medycyny estetycznej. Otwierając własny gabinet, musimy przygotować dobrą kampanię marketingową, dzięki której nasza marka stanie się rozpoznawalna, a my zaczniemy zdobywać coraz więcej klientów. Z czasem mamy szansę wypracować silną pozycję na rynku i być może otworzyć kolejny gabinet, wyprzedzając tym samym konkurencję.

Specjaliści i perfekcyjna obsługa klienta w gabinecie medycyny estetycznej

Aby osiągnąć sukces, musimy zatrudnić najlepszych specjalistów. Od lekarzy dermatologów i lekarzy medycyny estetycznej zależy, czy osiągniemy sukces. Dbajmy więc, by na bieżąco się szkolili i poznawali najnowsze zdobycze medycyny estetycznej. Jednocześnie pamiętajmy, że klienci dużą uwagę przywiązują do jakości obsługi – zarówno obsługa recepcji, jak i lekarze powinni być osobami empatycznymi z wysokimi kompetencjami interpersonalnymi.

Od stomatologii do medycyny estetycznej – jak się przekwalifikować i otworzyć gabinet medycyny estetycznej?

Być może już teraz prowadzimy gabinet stomatologiczny, który dobrze prosperuje, ale w dalszym ciągu szukamy nowych ścieżek rozwoju. To najlepszy moment, by się przekwalifikować i obok gabinetu stomatologicznego otworzyć gabinet medycyny estetycznej. W naszym Centrum Szkoleniowym dla Lekarzy AMT prowadzimy szkolenia z medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej, w której udział biorą lekarze innych specjalizacji, najczęściej lekarze stomatologii. Jeśli gabinet stomatologiczny jest już rozpoznawalną marką, gabinet medycyny estetycznej o wiele szybciej wzbudzi zaufanie, zdobędzie klientów i rozwinie się na dużą skalę.

Najlepszy sprzęt w gabinecie medycyny estetycznej

Doświadczenie, wiedza i zaangażowanie lekarzy to najważniejszy filar, na jakim powinniśmy budować renomę naszego gabinetu medycyny estetycznej. Jednakże efekty pracy specjalistów uzależnione są również od jakości urządzeń, którymi wykonywane są zabiegi. Wyposażenie gabinetu medycyny estetycznej powinno posiadać wszystkie konieczne atesty, powinno być również właściwie użytkowane. Zarówno urządzenia, jak i preparaty kupujmy jedynie od najlepszych producentów, w sprawdzonych sklepach lub od oficjalnych dystrybutorów.

Od jakości sprzętu w gabinecie zależy nie tylko skuteczność zabiegów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentów. Wszystkie nasze działania powinniśmy podejmować z myślą o zdrowiu pacjenta i jego zadowoleniu ze świadczonych przez nas usług. Zachowanie czystości, sterylności sprzętu wielorazowego użytku oraz właściwa eksploatacja urządzeń są niezwykle ważne w zachowaniu wysokich standardów.

Pozwolenia i rejestracja działalności – jak otworzyć gabinet medycyny estetycznej?

Abyśmy mogli otworzyć gabinet medycyny estetycznej musimy uzyskać pozwolenie Sanepidu, a działalność firmy należy zgłosić do urzędu gminu lub urzędu miasta. Możemy, choć nie musimy, ubiegać się o refundację niektórych zabiegów w ramach świadczeń NFZ. Pamiętajmy jednak, że wiąże się to z koniecznością prowadzenia dodatkowej dokumentacji oraz rozliczeń z NFZ. Mimo wielu formalności, jakie należy spełnić, otworzenie i prowadzenie gabinetu medycyny estetycznej jest bardzo opłacalnym biznesem, który daje ogrom satysfakcji i możliwości rozwoju zawodowego.