502 503 188

W przeciwieństwie do cellulitu, rozstępy to problem, który dotyczy nie tylko kobiet. Na rozstępy narzekają panie i panowie w różnym wieku, o różnej masie ciała, osoby prowadzące różnorodny styl życia. Dowiedz się, jaka jest przyczyna powstawania rozstępów, jak pozbyć się rozstępów i co robić, by rozstępy w ogóle się nie pojawiły?

Przyczyny powstawania rozstępów

Lekarze medycyny estetycznej podkreślają, że rozstępy powstają nie tylko wskutek rozciągania się skóry, ale także w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej w okresie dojrzewania lub w okresie przekwitania. Niektórzy rozstępy po prostu dziedziczą – podobnie jak skłonność do powstawania żylaków.

Najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów jest szybka zmiana masy ciała. Rozstępy pojawiają się więc po przytyciu w krótkim czasie, w trakcie ciąży czy po przyspieszonym wzroście tkanki mięśniowej. Na rozstępy muszą zatem uważać zarówno osoby, które przybierają na wadzę, jak i osoby, które ćwiczą siłowo.

Rozstępy mogą pojawić się w okresie dojrzewania. Spowodowane jest to nie tylko szybkim wzrostem, szczególnie u chłopców, ale również burzą hormonalną. Za powstawanie rozstępów odpowiadają przede wszystkim dwa hormony:

  • kortyzol – inaczej nazywany hormonem stresu, którego zbyt duże stężenie we krwi prowadzi do upośledzenia komórek produkujących kolagen i elastynę, fibroblastów. Elastyna i kolagen odpowiedzialne są za odpowiednie napięcie skóry, jej elastyczność i jędrność
  • estrogeny – podwyższony poziom żeńskiego hormonu również przyczynia się do powstawania rozstępów, dlatego rozstępy pojawią się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną i hormonalną terapię zastępczą

Również dieta uboga w witaminy A, E, PP, B5 oraz krzem i cynk przyczynia się do powstawania rozstępów. Tych mikro- i makroelementów brakuje często osobom, które stosują dietę redukcyjną.

Usuwanie rozstępów domowymi sposobami

Osoby walczące z rozstępami najczęściej próbują się ich pozbyć domowymi sposobami. Używając specjalistycznych, często drogich balsamów do ciała i wykonując masaż partii ciała, na których pojawiły się rozstępy, próbują pozbyć się rozstępów, które dopiero co powstały, jak i tych, które pojawiły się kilka lat wcześniej. Niestety stosowanie nawet najlepszych kosmetyków, systematyczny peeling skóry i masaż to działania, które mogą jedynie optycznie zmniejszyć rozstępy.

Nie oznacza to, że skóry nie należy pielęgnować. Codziennie wmasowywanie balsamów i złuszczanie martwego naskórka to jedna ze skutecznych metod profilaktyki rozstępów. Domowe zabiegi kosmetyczne wspierają także podjętą w gabinecie medycyny estetycznej terapię. Pielęgnując skórę w domu, należy stosować się do zaleceń lekarza.

Jak pozbyć się rozstępów i poprawić elastyczność skóry?

Wspomnieliśmy już, że usunięcie rozstępów w domu jest niemożliwe. Osoby szukające skutecznego sposobu na pozbycie się rozstępów, ratunek znajdą w medycynie estetycznej. Rozstępy to nic innego jak blizna powstawała w wyniku utraty elastyczności i jędrności skóry oraz jej rozciągnięcia. W pierwszej fazie rozstępy przybierają czerwoną, fioletową lub różową barwę, by następnie zmienić kolor na perłowy. W trzecim i ostatnim etapie kolor rozstępów zbliżony jest do koloru skóry, a same rozstępy stają się wklęsłe, wyczuwalne po dotknięciu ich dłonią. Określenie fazy powstawania rozstępów jest jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których dobierana jest najlepszy sposób usuwania blizn.

Medycyna estetyczna dysponuje kilkoma metodami, dzięki którym możemy pozbyć się rozstępów. Do najskuteczniejszych zalicza się laseroterapię – szczególnie laser frakcyjny CO2 doskonale radzi sobie z bliznami, również z rozstępami. Laser frakcyjny CO2 w sposób kontrolowany uszkadza fragmenty skóry, zmuszając ją do intensywnej regeneracji. Zabieg laserem frakcyjnym jest nieinwazyjny, jednak po jego zastosowaniu zaleca się unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. W zależności od stanu skóry najczęściej wykonuje się serię 3 do 5 zabiegów.

Innym wykonywanym zabiegiem, który dobrze radzi sobie z rozstępami, jest mezoterapia. W trakcie jej wykonywania pacjentowi podaje się koktajl lub osocze bogatopłytkowe. W celu usuwania rozstępów stosuje się także mikrodermabrazję, peelingi chemiczne, peeling kawitacyjny czy krioterapię. Wszystkie te metody są nieinwazyjne, a podczas przeprowadzania zabiegów pacjent nie odczuwa bólu.

Profilaktyka rozstępów – jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Usuwanie rozstępów jest procesem, która wymaga systematyczności i cierpliwości. Mimo odpowiednio dobranej terapii, nie zawsze rozstępy udaje się usunąć całkowicie. Jednak po serii zabiegów rozstępy zawsze stają się mniej widoczne, a skóra bardziej jędrna i elastyczna. Najskuteczniejszym sposobem walki z rozstępami jest profilaktyka.

Utrzymywanie stałej, właściwej masy ciała znacznie ogranicza ryzyko pojawienia się rozstępów. Aktywność fizyczna, szczególnie ta uprawiana na świeżym powietrzu, dotlenia skórę, a dobrze zbilansowana dieta dostarcza wszystkich potrzebnych składników. Codzienna pielęgnacja skóry poprawia jej elastyczność i jędrność, chroniąc nas nie tylko przed pojawianiem się rozstępów, ale także opóźnia procesy starzenia czy redukuje cellulit.

W pielęgnacji skóry całego ciała warto pamiętać o peelingu – przeprowadzany raz w tygodniu wygładza skórę i sprawia, że staje się bardziej sprężysta. Osoby walczące z cellulitem mogą stosować domowy peeling kawowy, zrobiony z fusów kawy i ulubionego balsamu do ciała. Ponadto zaleca się wykonywanie masażu ciała – można w tym celu wykorzystać mały roller lub szczotkę do masażu na sucho. Co prawda taka pielęgnacja nie zniweluje powstałych już rozstępów, ale może uchronić nas przed powstaniem kolejnych. Osoby, które zauważyły u siebie świeżo powstałe rozstępy, mają największą szansę na ich całkowite usunięcie. Im szybciej skorzystamy z konsultacji lekarskiej w gabinecie medycyny estetycznej i rozpoczniemy rekomendowaną terapię, tym przeprowadzone zabiegi przyniosą lepszy efekt.