502 503 188

Zbliżający się Sylwester i Nowy Rok to dla wielu osób najlepsza okazja, by podjąć decyzję o zmianie swojego życia na lepsze. Niektórzy rzucają palenie, inni planują zmienić pracę, ale wśród postanowień noworocznych króluje to o odchudzaniu. Redukcja masy ciała to doskonały krok w kierunku zadbania o swoje zdrowie i oczywiście wygląd. Niestety zdarza się tak, że efekty odchudzania – choć na pierwszy rzut oka imponujące – nie są takie, jak można by sobie tego życzyć. Nadmiar skóry po odchudzaniu to problem wielu osób i choć łatwiej mu zapobiegać, medycyna estetyczna zna skuteczne sposoby, by o nim zapomnieć.

Skąd bierze się nadmiar skóry po odchudzaniu?

Skóra to niezwykle elastyczna tkanka, która chroni narządy wewnętrzne. Gdy tyjemy, zwiększa ona swoją powierzchnię, a gdy chudniemy, zmniejsza. Niestety jej możliwości względem adaptacji nie są nieograniczone, dlatego w wyniku tycia często borykamy się z rozstępami, a w wyniki chudnięcia z nadmiarem skóry. Dochodzi do tego głównie, gdy tracimy wiele kilogramów w zbyt krótkim czasie. Chudnąc więcej niż 1 kg na tydzień, nie tylko narażamy się na efekt jojo, ale również na nadmiar skóry, szczególnie na brzuchu, ale także na wewnętrznej partii ud, niekiedy także na ramionach.

Osoby, które dopiero podejmują decyzję o odchudzaniu, powinny zatem wziąć sobie do serca kilka zasad zdrowego odchudzania:

  • 0,5 – 1 kg – tyle należy chudnąć w ciągu tygodnia
  • woda – picie co najmniej 2 litrów wody nie tylko sprzyja odchudzaniu, jest przede wszystkim konieczne, by procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie, przebiegały w sposób prawidłowy; woda jest również potrzebna naszej skórze, by nie traciła na elastyczności i miała zdolności do wchłaniania się
  • zbilansowana dieta – różnorodna dieta dostarcza organizmowi wiele cennych witamin i minerałów, niezbędnych również skórze do wchłaniania się wraz z ubytkiem kg
  • nawilżanie skóry – stosując kosmetyki i wykonując przy tym masaż, nawilżamy skórę i ułatwiamy jej wchłanianie się
  • aktywność fizyczna – o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, odchudzanie powinniśmy oprzeć nie tylko na ujemnym deficycie kalorycznym i zbilansowanej diecie, ale również na ćwiczeniach; podczas ćwiczeń dotleniamy organizm, w tym skórę, a tlen jest niezbędny, by skóra pozostała elastyczna
  • suplementacja – udowodniono, że witamina C oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 mają duży wpływ na kondycję skóry; zarówno witaminę C oraz kwasy tłuszczowe dostarczymy w zbilansowanej diecie, jednak na początku odchudzania warto je suplementować
  • rzucenie palenia – osoby, które palą, koniecznie powinny rozstać się z nałogiem, również ze względu na kondycję skóry

Zabiegi medycyny estetycznej na nadmiar skóry po odchudzaniu

Osobom, które nie uniknęły problemu wiotkiej skóry po odchudzaniu, lekarze medycyny estetycznej mogą zaproponować kilka zabiegów, które ujędrnią skórę i przyspieszą jej wchłanianie się. Karboksyterapia polega na podawaniu dedykowanym pistoletem dwutlenku węgla śródskórnie lub podskórnie – dwutlenek węgla pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Kolejnym zabiegiem, który skutecznie radzi sobie z nadmiarem skóry po odchudzaniu, jest endermologia. Jest to rodzaj masażu podciśnieniowego, który wykonuje się za pomocą urządzenia z odpowiednio dobranymi końcówkami. Niektóre z nich sprzyjają odchudzaniu, inne ujędrnianiu skóry. Podczas enerdmologii pobudzane są fibroblasty, a także wzmacniane istniejące już włókna kolagenowe. Endermologia to doskonałe uzupełnienie masaży ujędrniających, którym powinny poddawać się osoby redukujące dużą nadwagę lub otyłość.

Bardzo popularnym i przez wielu pacjentów najbardziej cenionym zabiegiem na nadmiar skóry po odchudzaniu jest HIFU. Fale dźwiękowe o wysokim natężeniu, powodując kontrolowane poparzenia, przyspieszają regenerację włókien kolagenowych, a także przyczyniają się do ich obkurczania. Cały proces zachodzi w wewnętrznych partiach skóry, zatem naskórek pozostaje nienaruszony.

O zaletach, wskazaniach, przeciwwskazaniach i metodzie przeprowadzania zabiegu HIFU, uczymy na naszych szkoleniach dla lekarzy z dermokosmetyki, na których omawiamy również takie procedury, jak wywiad z pacjentem, prowadzenie dokumentacji medycznej oraz reklamacje pacjentów. Każde szkolenie składa się z części teoretycznej oraz warsztatowej, podczas której lekarze uczą się nowo poznanych procedur zabiegowych na modelkach. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w naszych szkoleniach!