502 503 188

Współczesna medycyna estetyczna zna wiele skutecznych sposobów ujędrniania skóry i redukcji zmarszczek bez użycia skalpela. Osoby, którym zależy na poprawie stanu skóry twarzy i całego ciała mogą wybierać spośród wielu zabiegów. Lekarz medycyny estetycznej po wywiadzie z pacjentem dobiera najlepszą i najskuteczniejszą metodę, po której zastosowaniu efekty będą najbardziej satysfakcjonujące. Lifting nićmi PDO należy do jednych z najskuteczniejszych zabiegów anti-aging. Dowiedz się, jak działają nici liftingujące i jakich efektów możemy się spodziewać po zabiegu.

Czym są nici liftingujące?

Nici PDO wykonane są z syntetycznego materiału o specjalnych właściwościach. Polidioksanon rozpuszcza się w ludzkich tkankach, dlatego nici PDO od dłuższego czasu wykorzystywane są w kardiochirurgii czy chirurgii ogólnej. Jednak nie te właściwości sprawiły, że po nici liftingujące tak chętnie sięgają lekarze medycyny estetycznej.

Badania kliniczne wykazały bowiem, że polidioksanon pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Kolagen odpowiedzialny jest za łączenie tkanek, dzięki dużej elastyczności i wytrzymałości. Kolagen występuje nie tylko w skórze, ale również między innymi w kościach czy zębach. Elastyna ma właściwości bardzo podobne do kolagenu – włókna elastyny są równie elastyczne i wytrzymałe, jak włókna kolagenowe. Kwas hialuronowy podtrzymuje oba białka – elastynę i kolagen. Dzięki zdolnościom do wiązania cząsteczek wody, kwas hialuronowy nawilża skórę.

Nici liftingujące pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a ponadto tworzą rusztowanie dla tkanek skóry. Dzięki temu, że nici liftingujące rozpuszczają się stopniowo i całkowicie, efekt zabiegu przy ich użyciu, jest bardzo naturalny. Zastosowanie nierozpuszczalnych nici, które miałyby stworzyć swoiste rusztowanie przez wiele lat, nie zapewniłoby tak naturalnego efektu – na przestrzeni lat zmienia się budowa ciała, zmieniają się nasze rysy twarzy.

Wskazania do zabiegu nićmi PDO

Nici liftingujące mają szerokie zastosowanie. Sprawdzają się zarówno w zwalczaniu oznak starości w obrębie twarzy, jak i całego ciała. W przypadku strefy twarzy za pomocą nićmi PDO skorygujemy owal twarzy, jak i zredukujemy zmarszczki:

  • lwia zmarszczka
  • poziome zmarszczki na czole
  • zmarszczki palacza
  • opadające powieki
  • opadające brwi
  • opadające policzki
  • zwiotczenie skóry w okolicach dolnych powiek
  • zwiotczenie skóry w okolicy żuchwy
  • korekta bruzdy policzkowo-jarzmowej
  • korekta fałdu podbródkowego
  • korekta linii marionetki
  • modelowanie owalu twarzy
  • korekta nosa

Nici liftingujące PDO wykorzystywane są także do modelowania poszczególnych partii ciała:

  • ujędrnienie skóry i redukcja zmarszczek w obrębie szyi i dekoltu
  • kształtowanie biustu – ujędrnienie i podniesienie
  • redukcja rozstępów na ramionach, brzuchu, pośladkach i nogach
  • poprawa jędrności skóry na ramionach, brzuchu, pośladkach i nogach
  • ujędrnienie skóry na łokciach i kolanach
  • lifting pośladków

Zdarza się, że lifting nićmi PDO łączy się z innymi technikami medycyny estetycznej. Nici liftingujące w połączeniu z botoksem wykorzystywane są do leczenie łysienia, zaś po zastosowaniu ich razem z kwasem hialuronowym możemy liczyć na jeszcze lepszy efekt liftingujący. Największą popularnością cieszą się nici PDO z haczykami, które dodatkowo wzmacniają efekt „rusztowania”.

Lifting nićmi PDO – przebieg zabiegu

Zabieg przy użyciu nici liftingujących wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz znieczula wybrane miejsca za pomocą maści znieczulającej lub zastrzyku. Gdy znieczulenie zaczyna działać, nici PDO wprowadzane są pod skórę za pomocą specjalnych, cienkich igieł. Zabieg trwa od pół godziny do godziny i jest całkowicie bezbolesny. Nie wymaga też specjalnych przygotowań ani rekonwalescencji.

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zasinienia lub obrzęki, które następnego dnia po zabiegu można z łatwością przykryć makijażem. Mimo że samopoczucie pacjentów po zabiegu najczęściej pozwala na powrót do codziennych obowiązków, ze względu na właściwości nici PDO zaleca się jeden dzień wypoczynku. Lekarz na wizycie przed zabiegiem oraz w dniu zabiegu daje informuje pacjenta o zaleceniach po zabiegu. Najczęściej należą do nich:

  • unikanie wysiłku fizycznego od 4 do 7 dni
  • unikanie basenu i sauny przez 7 dni
  • w przypadku liftingu skóry twarzy zaleca się ograniczanie mimiki przez 7 dni
  • unikanie solarium przez 7 dni po zabiegu

Wysoka temperatura może nie tylko przyspieszyć rozpuszczanie się nici, ale także zmienić ich właściwości. Dlatego w pierwszych dniach po zabiegu zaleca się unikania ekspozycji na wysokie temperatury.

Efekty liftingu nićmi PDO

Dużą zaletą zabiegu z użyciem nici liftingujących jest natychmiastowy efekt, który z czasem staje się jeszcze wyraźniejszy. Dzięki temu, że nici rozpuszczają się stopniowo, przez cały czas oddziałują na fibroblasty, które syntetyzują kolagen, elastynę i kwas hialuronowy. Nici PDO sprawiają, że skóra staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, a zmarszczki widocznie mniejsze. Ponadto skóra nabiera młodzieńczego blasku, a pory zwężają się – poprawia się jej ogólny stan.

Podobnie nici liftingujące działają na obszarze całego ciała. Zwiotczała skóra staje się bardziej sprężysta, co pozwala unieść pośladki czy wysmuklić ramiona. Na lifting nićmi PDO decydują się także osoby, które w wyniku stracenia wielu kilogramów, borykają się ze zwisającą skórą na brzuchu. Nici pozwalają zmniejszyć optycznie ilość pozostałej skóry, dając czas na jej redukcję za pomocą ćwiczeń fizycznych i zabiegów kosmetycznych.

Lifting nićmi PDO można powtarzać co dwa lata lub rzadziej. Nieinwazyjny zabieg jest bardzo bezpieczny, a wśród nielicznych przeciwwskazań do jego wykonania wymienić należy ciążę i karmienie piersią, nieunormowaną cukrzycę, infekcję bakteryjną lub wirusową, gorączkę, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe. Bezpieczny i skuteczny lifting nićmi cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet i mężczyzn po trzydziestym roku życia.