Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego stają się coraz popularniejsze. Decyduje się na nie coraz więcej osób, również lekarze medycyny estetycznej coraz chętniej polecają je swoim pacjentom. Na czym polega zabieg, komu zaleca się osocze bogatopłytkowe i jakich efektów mogą się spodziewać osoby wybierające wampirzy lifting?
Na czym polega zabieg z osoczem bogatopłytkowym?
Do zabiegu wykorzystuje się preparat krwiopochodny. Przed zabiegiem od pacjenta pobierana jest krew, z której w specjalnej wirówce oddzielane jest osocze. W osoczu znajdują się między innymi trombocyty, które po dodaniu czynnika aktywującego, mobilizują fibroblasty do produkcji kolagenu. Dzięki wzmożonej produkcji kolagenu po zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, pacjent zauważa znaczącą poprawę stanu skóry.
Sam preparat podawany jest pacjentowi dwiema metodami. Jedna z nich opiera się na mezoterapii – w tym przypadku osocze bogatopłytkowe wstrzykiwane jest bezpośrednio w skórę. Przy metodzie wolumetrii twarzy również wykorzystuje się technikę iniekcji, jednak główny nacisk kładziony jest na modelowanie konturów twarzy. W związku z tym osocze bogatopłytkowe podawane jest liniowo wzdłuż zmarszczek.
Osocze bogatopłytkowe – efekty, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Osocze bogatopłytkowe wybierane jest coraz częściej zamiast botoksu. Pacjenci decydują się właśnie takie rozwiązanie głównie z dwóch powodów:
- Z obawy przed efektem naciągnięcia skóry po wypełnieniu zmarszczek toksyną botulinową
- Z obawy przed substancją, która naturalnie nie występuje w ludzkim organizmie
- Ze względu na nadwrażliwość na botoks
Za pomocą osocza bogatopłytkowego możemy spłycić zmarszczki na czole, w okolicy oczu (kurze łapki), z policzków oraz okolic ust i nosa. Osocze stosowane jest także w przypadku tak trudnych zmarszczek, jak te, które występują na dłoniach, szyi i dekolcie. Oprócz spłycenia zmarszczek, pacjenci zauważają znaczną poprawę elastyczności skóry, która staje się nawilżona i odżywiona. Takie efekty są możliwe dzięki podziale komórek, do którego dochodzi już w trakcie zabiegu. Ponadto podczas zabiegu zaczynają powstawać nowe naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z osoczem bogatopłytkowym jest ciąża, karmienie piersią, zażywanie leków przeciwzakrzepowych, choroby krwi i choroby nowotworowe.
Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w ortopedii i innych dziedzinach medycyny
Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się nie tylko w walce ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry. W medycynie estetycznej pomaga także odwrócić skutki łysienia, stymulując wzrost włosów. Poza medycyną estetyczną leczenie komórkami macierzystymi znalazło szerokie zastosowanie w ortopedii. Nawet ciężkie urazy stawów leczone są biologiczną metodą, wykorzystującą komórki macierzyste pobrane od pacjenta. Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak konieczności zastosowania stałych implantów i wysoka skuteczność tego typu zabiegów oraz stosunkowo długo – jak na tak małą inwazyjność zabiegu – utrzymujący się efekt, który ustępuje po około sześciu miesiącach. W zakresie medycyny estetycznej zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie jest zabiegiem chirurgicznym, a przeprowadzony w prawidłowy sposób w odpowiednich warunkach jest całkowicie bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że uprawnieni do wykonywania zabiegów z osoczem bogatopłytkowym są jedynie lekarze – dermatolodzy oraz lekarze medycyny estetycznej.