502 503 188

Systematyczne złuszczanie martwego naskórka jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym nasza skóra odzyskuje blask i jędrność. W zależności od rodzaju skóry i naszych potrzeb, możemy wykonać różne rodzaje peelingów. Kiedy wystarczy przeprowadzić peeling domowy, kiedy wskazane jest przeprowadzenie peelingu kosmetycznego, a kiedy najlepszy będzie peeling medyczny?

Kiedy peeling domowy przyniesie oczekiwane rezultaty?

Peeling domowy działa na powierzchnię naskórka, czyli na najpłytszej głębokości. Ten rodzaj peelingu może być stosowany najczęściej. Doskonale radzi sobie z martwymi komórkami naskórka, które zalegając, utrudniają skórze oddychanie. Po takim peelingu substancje odżywcze, nawilżające czy regenerujące, które zawarte są w kosmetykach, nie zatrzymają się na warstwie martwego naskórka – będą więc miały szansę spełnić swoją funkcję.

W domu możemy zastosować drogeryjne peelingi. Większość z nich ma postać żelu lub pasty, a drobinki, które złuszczają martwe komórki coraz częściej wykonane są naturalnych produktów, takich jak pościerane orzechy czy pestki owoców. Domowy peeling możemy wykonać samodzielnie – wystarczą sól grubo ziarnista i ulubiony że do mycia twarzy, by zrobić naturalny peeling.

W drogeriach dostępne są również peelingi enzymatyczne. W ich składzie najczęściej znajduje się kwas glikolowy lub inne kwasy, które rozpuszczają martwy naskórek. Peeling enzymatyczny działa łagodniej niż peeling mechaniczny z drobinkami, doskonale sprawdza się u osób ze skórą wrażliwą i naczynkową. Poleca się go również osobom z trądzikiem, u których ścierające drobinki mogą przenosić bakterie po całej skórze twarzy.

Zaletą peelingów domowych jest ich niska cena, duża dostępność oraz łatwość wykonania. Niestety często okazują się niedostatecznie skuteczne. Osoby z cerą tłustą lub mieszaną cerą cyklicznie powinny korzystać z peelingów oferowanych w salonach kosmetycznych.

Peeling w salonie kosmetycznym – czym różni się od peelingu domowego?

Gdy tradycyjne peelingi domowe pomagają tylko doraźnie, gdy naszym problemem są rozszerzone pory, trądzik, intensywnie przetłuszczająca się skóra, zdecydowanie lepiej sprawdzą się peelingi, jakie oferują profesjonalne salony kosmetyczne.

Do najczęściej wykonywanych peelingów przez kosmetologów należą:

  • Mikrodermabrazja – za pomocą specjalnej końcówki (w przypadku mikrodermabrazji diamentowej jest to końcówka diamentowa) w sposób kontrolowany ścierane są poszczególne warstwy naskórka. W wyniku mikrouszkodzeń, skóra pobudzana jest do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu po zabiegu staje się sprężysta, odmłodzona i gładka. Zaleceniami do mikrodermabrazji jest wiotkość skóry, płytkie zmarszczki, rozszerzone pory, łojotok, zaskórniki, niewielkie przebarwienia.
  • Peeling kawitacyjny – do usuwania martwego naskórka, oczyszczania i dotleniania skóry wykorzystuje się ultradźwięki. Dzięki temu zabieg ten jest całkowicie nieinwazyjny, zalecany osobom ze skórą wrażliwą.

Na czym polega peeling medyczny?

Peelingi domowe i peelingi stosowane w salonach kosmetycznych to peelingi powierzchniowe, które oddziałują jedynie na płytkie warstwy skóry. W przypadku dużych uszkodzeń skóry, zabiegi te nie spełniają swojej funkcji. W przypadku nieco większych przebarwień czy zmarszczek, dużej wiotkości skóry czy blizn potrądzikowych należy sięgnąć po metody dostępne jedynie w gabinetach medycyny estetycznej.

Peelingi głębokie lub średniogłębokie to zabiegi o różnym stopniu inwazyjności, dlatego powinny być wykonywane jedynie przez lekarzy medycyny estetycznej. Lekarz po przeprowadzonym badaniu oraz wywiadzie w uzgodnieniu z pacjentem dobierze optymalny peeling medyczny. Do najpopularniejszych peelingów dermatologicznych zaliczamy:

  • Dermabrazja – w przeciwieństwie do mikrodermabrazji, dermabrazja polega na ścieraniu nie tylko naskórka, ale także górnych partii skóry właściwej. Zabieg przeprowadzany jest po podaniu znieczulenia miejscowego, a po wykonanej dermabrazji na skórę twarzy nakładany jest antywirusowy i antybakteryjny opatrunek, który należy nosić od 7 do 10 dni. Wykonanie dermabrazji zalecane jest w przypadku większych blizn potrądzikowych, głębszych zmarszczek, braku elastyczności skóry. Stosuje się ją także przy usuwaniu blizn po usuniętych tatuażach.
  • Peeling chemiczny – dzięki dobraniu odpowiednich kwasów i ich intensywności, lekarz jest w stanie zniwelować zmarszczki, blizny, rozstępy oraz odmłodzić i wygładzić skórę. Do peelingów chemicznych najczęściej wybierane są kwasy: AHA, TCA, glikolowy, migdałowy, jabłkowy, cytrynowy, salicylowy, pirogronowy i fenolowy. Peeling chemiczny z użyciem kwasu fenolowego jest najgłębszym peelingiem.
  • Krioterapia – jest rodzajem peelingu fizycznego (do którego zaliczamy również peeling kawitacyjny), jednak ze względu na inwazyjność zabiegu, krioterapię powinni wykonywać jedynie lekarze medycyny estetycznej. Niskie temperatury powodują mikrouszkodzenia skóry, która regenerując się, wytwarza duże ilości kolagenu i elastyny. Efektem jest młodsza, jędrniejsza skóra.
  • Peeling laserowy – najskuteczniejszy spośród wszystkich rodzajów peelingów, a okres rekonwalescencji po zabiegu jest stosunkowo krótki. Peeling laserowy pomoże nam znacząco spłycić zmarszczki, zmniejszyć przebarwienia, wyrównać koloryt skóry, usunąć blizny, ujędrnić skórę i osiągnąć efekt odmłodzenia.

Wybór peelingu medycznego powinien być uzależniony od stanu skóry pacjenta, jego oczekiwań dotyczących efektu, jak i czasu rekonwalescencji. Pacjenci powinni świadomie wybierać profesjonalne salony kosmetyczne i gabinety medycyny naturalnej, na kosmetologach i lekarzach spoczywa zaś obowiązek edukacji pacjentów – jak dbać o skórę, by rezultaty po zabiegu utrzymały się jak najdłużej i by skóra wymagała jak najrzadszych zabiegów inwazyjnych.