Trendy w medycynie estetycznej na 2019 rok
Medycyną estetyczną, podobnie jak innymi dziedzinami, rządzą trendy. Nic dziwnego – medycyna estetyczna jest coraz popularniejsza. To w dużej mierze zasługa gwiazd – celebrytów i ich aktywności społecznej. Osoby zatrzymujące młodość i poprawiające defekty ciała, bez ogródek dzielą się z fanami informacjami. Inspirują, zachęcają i udowadniają, że medycyna estetyczna wpływa na komfort życia i dobre samopoczucie kobiet i mężczyzn.
W najbliższym roku głośno będziemy mówić o ogromnych możliwościach coraz mniej inwazyjnych zabiegów. Nowe technologie stwarzają możliwości upowszechniania zabiegów medycyny estetycznej w coraz szerszych kręgach. Jakie zabiegi w tym roku będą promowane i realizowane? Czego powinni dowiedzieć się lekarze, aby poszerzać ofertę swoich gabinetów medycyny estetycznej?
Zabiegi odmładzające dla mężczyzn
Mężczyźni coraz chętniej i odważniej sięgają po zdobycze medycyny, by zachować młody wygląd. Coraz częściej odwiedzają gabinety medyczne – dbają nie tylko o wygląd, ale i profilaktykę zdrowia. Wszystko wskazuje na to, że tendencja ta będzie wzrastać. Na jakie zabiegi decydują się panowie? Mężczyźni najczęściej wybierają zabiegi, które subtelnie korygują niedoskonałości i nie ingerują w zmianę rysów twarzy. Wśród męskiej części Pacjentów bardzo popularna jest mezoterapia, a także liposukcja, pozwalająca poradzić sobie z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Mężczyźni cenią sobie również zabiegi, które nie wymagają długiej rekonwalescencji. Panowie są mniej cierpliwi i mniej skłonni do poświęceń, dlatego wybierają zabiegi, które pozwolą im podkreślić męskie cechy wizerunku w sposób nieinwazyjny i z natychmiastowym efektem – np. uwydatnienie żuchwy, czy mięśni brzucha.
Świadomy pacjent w gabinecie medycyny estetycznej
Kolejną zmianą, wyraźnie kształtującą tendencje w medycynie estetycznej, jest zmiana kryteriów, jakimi Pacjenci kierują się, wybierając gabinet medycyny estetycznej. Jeszcze kilka lat temu, wiele osób chcących poddać się zabiegom medycyny estetycznej, wybierało zagraniczne kliniki, w których ceny zabiegów były znacznie niższe niż w Polsce. Czynnikiem decydującym były zazwyczaj kwestie finansowe. Nie zawsze kierowano się doświadczeniem lekarza, czy renomą kliniki, co niestety mogło mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. W tym roku wszystko wskazuje na to, że Polacy są znacznie ostrożniejsi w powierzaniu lekarzom swojego zdrowia i życia. Wybierają profesjonalne kliniki medycyny estetycznej w kraju, stawiają na nowoczesne technologie, wysokiej jakości materiały.
Odmładzanie w naturalnym stylu – nieinwazyjne zabiegi
Jeszcze kilka lat temu można było zaobserwować niepokojący trend – wśród celebrytów królowała moda na sztuczność. Ogromne ilości botoksu, nienaturalnie duże usta i twarze tak wygładzone, że trudno było odczytać z nich jakiekolwiek emocje. Na szczęście takie praktyki odchodzą już do lamusa. Rok 2019 to rok naturalnych efektów wizualnych. Dążymy do naturalności.
Z pewnością wpływ mają na to innowacyjne metody i preparaty stosowane przez lekarzy medycyny estetycznej, które pozwalają kontrolować poszczególne kroki zabiegu i modelować efekt wedle ustalonego planu. Wygląd jest delikatnie korygowany przy pomocy np. nici PDO, kwasu hialuronowego czy promieni lasera. Skalpel jest ostatecznym rozwiązaniem, stosowanym bardzo rzadko.
Wykorzystanie naturalnych materiałów w zabiegach medycyny estetycznej
Moda na naturalny wymiar zabiegów medycyny estetycznej objęła również wybór stosowanych materiałów. Jednym z zabiegów autologicznych, po który Polki sięgają coraz częściej, jest tak zwany wampirzy lifting. Do jego przeprowadzenia stosuje się osocze bogatopłytkowe, pozyskane z krwi pacjenta przy użyciu specjalnej wirówki. Coraz częściej w zabiegach regeneracyjnych używa się komórek macierzystych, które dotychczas swoje zastosowanie miały głównie w skomplikowanych zabiegach z zakresu chirurgii ortopedycznej. „Naturalnych materiałów” używa się także podczas wykonywania bardziej inwazyjnych zabiegów, takich jak powiększanie piersi. Dotychczasowe implanty coraz częściej zastępuje się tkanką tłuszczową pobraną z ciała Pacjenta.
Upragniona rzeźba brzucha bez skalpela – Emsculpt BTL
Nowoczesne urządzenie Emsculpt marki BTL pozwala uzyskać upragnioną rzeźbę „sześciopaku” na brzuchu bez użycia skalpela. Urządzenie to usuwa nadmiar tkanki tłuszczowe poprzez działanie fal elektromagnetycznych. Dzięki tym samym falom mięśnie w sposób bezbolesny nabierają naturalnego kształtu.
Jeszcze do niedawna upragniony sześciopak można było uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to restrykcyjna dieta połączona z intensywnymi ćwiczeniami, a drugi to poddanie się operacji chirurgicznej. Obecnie możemy pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić (a nie tylko uwidocznić) mięśnie brzucha w o wiele prostszy sposób. Urządzenie Emsculpt firmy BTL za pomocą fal elektromagnetycznych usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, dodatkowo rzeźbiąc mięśnie.
Po czterech półgodzinnych zabiegach otrzymamy rezultaty, które będą więcej niż satysfakcjonujące. Zabiegi są całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. A jaką przewagę mają nad naturalnymi metodami? Przede wszystkim wymagają mniej wysiłku, a efekty przychodzą znacznie szybciej. Po drugie dietą i ćwiczeniami nie wypracujemy konkretnej partii ciała. Zatem urządzenie Emsculpt jest zbawieniem dla tych, którzy są zadowoleni z całej sylwetki i zależy im na poprawie jedynie wybranej partii, w tym przypadku brzucha.
Niechirurgiczna plastyka nosa
Za duży, krzywy, za mało zadarty – nos stanowi źródło kompleksów wielu z nas. Jeszcze jakiś czas temu jedynym sposobem na ich pozbycie się, było oddanie się w ręce chirurga. Obecnie istnieją skuteczne, nieinwazyjne zabiegi modelujące nos, których popularność tylko w 2018 roku wzrosła aż o 29% i cały czas rośnie.
Na portalach społecznościowych możemy obserwować efekty takich zabiegów. Swoją metamorfozą chwalą się zarówno znane gwiazdy show biznesu, jak i osoby nierozpoznawalne, pracujące w różnych branżach. Bezpieczeństwo, nieinwazyjność i praktycznie brak okresu rekonwalescencji zachęca do poddania się zabiegowi osoby o różnym statusie społecznym, majątkowym i w różnym wieku.
Iniekcja kwasu hialuronowego i technologia ultradźwiękowa pozwala podnieść czubek nosa, a także wygładzić wszelkie nierówności. Ponadto można poprawić symetrię nosa – i to wszystko bez użycia skalpela!
Wolumetria twarzy, czyli modelowanie owalu twarzy bez skalpela
Wraz z rozwojem medycyny estetycznej, pojawianiem się na rynku coraz nowocześniejszych urządzeń i preparatów, rośnie nie tylko zainteresowanie zabiegami medycyny estetycznej – rosną także wymagania osób, które z nich korzystają. Dzięki zabiegom możemy nie tylko wygładzić zmarszczki i ujędrnić skórę, ale także poprawić owal twarzy.
Wymodelować brodę, pozbyć się podwójnego podbródka czy pozbyć się tzw. chomików możemy za pomocą wypełniaczy skórnych, a także dzięki urządzeniom, wykorzystującym technologię HIFU. Skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokich częstotliwościach, wywołuje efekt cieplny, który prowadzi do koagulacji tkanki, nie naruszając ciągłości naskórka.
Nowoczesna technologia mapowania twarzy
Gdy zgłaszamy się do gabinetu medycyny estetycznej, mamy pewne oczekiwania, które konfrontowane są z możliwościami medycyny estetycznej. Lekarz tłumaczy nam, na czym polega zabieg, jakie będą efekty jego przeprowadzenia, ale nawet mimo najszczerszych chęci i największych starań ani lekarz nie jest w stanie idealnie zwizualizować, jak będziemy wyglądać po zabiegu, ani my nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić.
Barierę tę jednak możemy pokonać dzięki technologii mapowania twarzy, która wkracza na rynek medycyny estetycznej. Mapowanie twarzy to nic innego, jak wizualizacja efektów planowanego zabiegu. Bardzo możliwe, że mapowanie twarzy będzie opierać się nie tylko na technologii 3D, ale także 4D! Najprawdopodobniej już w 2019 roku mapowanie twarzy będzie na tyle popularne, że z technologii tej będziemy mogli skorzystać w większości gabinetów medycyny estetycznej. Dzięki temu przed wykonaniem zabiegu zobaczymy jego efekt i będziemy mogli skorygować plan terapii, jeśli efekty te nie będą nas satysfakcjonować.
Lifting ust – naturalnie pełne usta
Wspomnieliśmy już, że do łask wraca naturalność. Coraz chętniej poprawiamy urodę, ale robimy to tak, by efekty były jak najbardziej naturalne. Również nienaturalnie powiększone usta nie są już pożądane – w zamian lubimy podkreślać ich kształt, nieco je powiększać, zachowując przy tym odpowiednie proporcje.
Miejsce zabiegów wypełniania ust coraz częściej zajmuje lifting ust. W zależności od oczekiwań taki zabieg może polegać na podniesieniu ust poprzez zmniejszeniu przestrzeni między górną wargą a nosem, który jednak wymaga wycięcia kawałka skóry. Zabieg ten zastąpić można zabiegiem nieinwazyjnym, podczas którego wstrzykiwana toksyna botulinowa pod dolną i nad górną wargą (czyli w mięsień okrężny ust). W tym przypadku botoks powoduje wywinięcie się warg na zewnątrz, a efekt zabiegu jest bardzo naturalny.
Nurt anti-aging w medycynie naturalnej i nie tylko
W medycynie naturalnej coraz bardziej doceniane są naturalne efekty. Doceniamy to, czym obdarzyła nas natura i coraz bardziej dbamy o nasze zdrowie i naszą urodę. Cenimy to, czego nie można kupić, ani zdobyć w żaden inny sposób – młodość. Im bardziej będziemy dbać o to, by opóźnić procesy starzenia, tym dłużej będziemy cieszyć się młodym wyglądem.
Oczywiście młodość możemy zachować także dzięki medycynie estetycznej. Anti-aging to najsilniejszy nurt w branży beauty, także w medycynie estetycznej. Również w tym roku naszym nadrzędnym celem będzie zachowanie młodzieńczego wyglądu, a także odwrócenie procesów starzenia.
Cieszy nas również fakt, że o młody wygląd dbamy coraz bardziej kompleksowo. Pacjenci klinik medycyny estetycznej interesują się zdrowym stylem życia – dbają o zdrową dietę, uprawiają sporty, ograniczają używki (a przede wszystkim palenie tytoniu), a pielęgnacja twarzy i skóry całego ciała weszły na stałe do codziennych rytuałów. Dzięki temu Pacjenci borykają się z mniejszymi problemami, mogą skupić się niekoniecznie na poprawianiu, a na doskonaleniu urody, a efekty pracy lekarzy medycyny estetycznej są jeszcze bardzie spektakularne i utrzymują się na dłużej.
Współpraca lekarzy medycyny estetycznej z kosmetologami
Również lekarze coraz częściej współpracują z kosmetologami i kosmetyczkami – i odwrotnie. Lekarze precyzują zalecenia, do jakich powinien stosować się Pacjent, aby efekty zabiegów utrzymywały się jak najdłużej. Również kosmetolodzy coraz chętniej współpracują z lekarzami medycyny estetycznej, widząc lepsze rezultaty zabiegów kosmetycznych, jakie wykonują.
Medycyna estetyczna chętnie korzysta z doświadczeń innych dziedzin medycyny, a inne dziedziny coraz bardziej doceniają możliwości medycyny estetycznej. Najlepiej widać to na przykładzie stomatologii, w której nurt anti-aging staje się coraz istotniejszym elementem leczenia oraz profilaktyki. O zachowanie nienagannej estetyki dbają stomatolodzy, również protetycy – pacjenci stomatologiczni są coraz bardziej świadomi i wymagający, więc leczenie stomatologiczne ma przynieść optymalne efekty zarówno zdrowotne, jak i wizualne.
Branza beauty, a w tym medycyna estetyczna cały czas się rozwija. W Polsce rozwój ten jest wyjątkowo imponujący – rosnące statystyki obserwujemy w każdym ujęciu medycyny estetycznej. Rośnie liczba klinik, do których zgłasza się coraz więcej Pacjentów w różnym wieku i obu płci. Coraz więcej Pacjentów wykonuje zabiegi regularnie i coraz więcej osób, które jeszcze nie zdecydowały się na poddaniu się zabiegowi, deklaruje taką chęć. To doskonała wiadomość zarówno dla lekarzy, jak i Pacjentów. Również prognozy trendów w medycynie estetycznej na 2019 rok są niezwykle obiecujące.