502 503 188

Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry. Najpierw pojawia się rana, która często po zagojeniu się pozostawia ślad w postaci blizny. O tych niewielkich, powstałych w niewidocznych miejscach najczęściej zapominamy. Jednak duża blizna, szczególnie na twarzy, bywa powodem naszych kompleksów. Całe szczęście istnieją skuteczne sposoby usuwania blizn oraz znacznego ich zmniejszania. W jaki sposób usunąć bliznę? Jaką metodę wybrać? Dowiedz się, jakie techniki usuwania blizn oferuje nam medycyna estetyczna.

Jak powstają blizny? Proces powstawania blizn

Szybkość gojenia się rany zależy przede wszystkim od takich czynników, jak:

  • głębokość rany
  • rodzaj rany – np. czy rana jest szarpana
  • miejsce powstania rany
  • wiek
  • stan skóry – nawilżenie skóry
  • ogólny stan zdrowia
  • predyspozycje genetyczne
  • karnacja
  • sposób opatrzenia rany
  • tryb życia
  • nałogi – przede wszystkim palenie

Na większość czynników nie mamy wpływu, możemy jednak zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i całego organizmu. Gdy tylko na ranie utworzy się strup, należy go odpowiednio nawilżać, najlepiej specjalnymi maściami na blizny. Niezbędne jest także utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia organizmu – przeciętny dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5 litra płynów dziennie. Nie bez znaczenia jest także stan nawilżenia skóry przed zranieniem, dlatego każdego dnia należy pielęgnować skórę całego ciała, stosując dobrej jakości kosmetyki. Na gojenie się rany ogromny wpływ ma także sposób jej opatrzenia – dezynfekcja, zastosowanie jałowego opatrunku, dostępnych w aptece szwów do zamykania ran, a w razie potrzeby zszycie rany przez chirurga.

Etapy gojenia się rany dzielimy na 3 fazy:

  1. Faza zapalna – trwa od 48 to 72 godzin po zranieniu. Pierwszą reakcją obronną organizmu jest stworzenie skrzepu krwi, który stanowi biologiczny opatrunek. Odrywanie strupa może przyczynić się do powstania większej blizny, grozi także zakażeniem rany. Na tym etapie dochodzi do oczyszczania skóry z obumarłych komórek i drobnoustrojów.
  2. Faza proliferacyjna – trwa od 10 do 15 dni, w tym czasie z rany odpada strup, jeśli nie odpadł wcześniej. To również czas intensywnej produkcji kolagenu, podstawowego białka tkanki łącznej.
  3. Faza dojrzewania blizny – ten etap może trwać nawet 2 lata. Na początku tej fazy dochodzi do kompleksowej odbudowy skóry, polegającej na zagęszczaniu się włókien kolagenowych, które stanowią podporę dla tkanek, tworzących bliznę.

Rodzaje blizn i sposoby ich usuwania

Ze względu na etap tworzenia oraz charakterystykę, blizny dzielimy na różne rodzaje. Blizny, które nadal się tworzą to blizny niedojrzałe – włókna kolagenowe zastępują bardziej trwałe struktury. W tym czasie blizna jest wypukła, często swędzi, zdarza się także, że boli. Dojrzała blizna tworzy się po całkowitym zagojeniu się rany. W zależności od tego, jak przebiegnie ten proces, powstaje:

  • blizna prawidłowa – jest płaska, najczęściej nieco jaśniejsza od koloru skóry
  • blizna przerostowa – powstaje w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu, gdy rana goi się dłużej niż powinna. Blizna przerostowa jest wypukła, może być nieco szersza niż rana, przybiera czerwoną barwę. Blizny przyrostowe mają tendencje do cofania się – po jakimś czasie blizna przerostowa może zacząć przypominać bliznę prawidłową
  • bliznowce – najczęstszymi rodzajami bliznowców są keloidy. Tworzą się u osób ze skłonnościami do blizn, czyli ze skłonnościami do nadprodukcji kolagenu. Bliznowce mają nieregularne kształty, są większe niż rany, twarde i wypukłe. Keloidy przybierają różową, czasami czerwoną, a niekiedy także fioletową barwę
  • blizna zanikowa – gdy w procesie gojenia się rany wytwarza się zbyt mało kolagenu, tkankom brakuje odpowiedniego podparcia, w wyniku czego powstaje blizna wklęsła. Do blizn zanikowych zaliczamy blizny potrądzikowe.

Usuwanie blizn – na jaki zabieg medycyny estetycznej się zdecydować?

Medycyna estetyczna oferuje szeroki wachlarz zabiegów, dzięki którym możemy pozbyć się blizn. Pamiętać jednak należy, że nie każdą bliznę uda się usunąć. Niektóre blizny po zabiegach zmniejszają się, z wypukłych lub wklęsłych stają się płaskie, ich barwa przypomina kolor skóry – jednym słowem stają się mniej widoczne.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadania blizny w porozumieniu z pacjentem podejmuje decyzję o tym, jaki zabieg będzie najlepszy do usunięcia konkretnych blizn. Należy pamiętać, że dobranie odpowiedniego zabiegu jest jednym z kluczowych czynników, który zadecyduje o tym, czym bliznę uda się usunąć. Brak wiedzy i doświadczenia lekarza może spowodować, że nasza blizna nie zniknie, a wręcz się powiększy. Dlatego w celu usunięcia blizny należy wybrać klinikę, w której pracują kwalifikowani lekarze medycyny estetycznej.

Najbardziej uniwersalnym, najskuteczniejszym i najczęściej wybieranym zabiegiem usuwającym blizny jest laser frakcyjny. Wykorzystuje się go zarówno w przypadku niwelowania blizn zanikowych (potrądzikowych), jak i blizn przerostowych. W przypadku blizn wypukłych terapię laserową często uzupełnia się o ostrzykiwanie preparatami zmiękczającymi, które jednocześnie spłaszczają blizny. Osocze bogatopłytkowe, mezoterapia komórkami macierzystymi, a także laser frakcyjny wykorzystuje się podczas korygowania blizn wklęsłych.

W celu usunięcia blizn specjaliści sięgają także po peelingi chemiczne. Podobnie jak wcześniej wspomniane zabiegi, mobilizują tkanki do regeneracji, a także niwelują przebarwienia. Peelingi chemiczne zalecane są przede wszystkim w przypadku blizn potrądzikowych.

Usuwanie blizn to proces wymagający czasu, a także sumiennego stosowania się do zaleceń lekarza. Na korekcję blizn należy zgłosić się możliwie jak najwcześniej – im blizna jest starsza, tym trudniej będzie się jej pozbyć.