Wraz z wiekiem kontury naszej twarzy zmieniają się – skóra traci elastyczność, tkanka tłuszczowa z policzków przesuwa się ku brodzie, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Wszystkie te oznaki procesu starzenia nie tylko zdradzają nasz wiek, ale także sprawiają, że nasze spojrzenie staje się bardziej surowe. Wobec tych wszystkich zmian nie pozostajemy jednak bezradni. Medycyna estetyczna zna skuteczne i bezpieczne sposoby, by poprawić kontury twarzy, spłycić zmarszczki, zwiększyć elastyczność skóry i odjąć sobie kilka lat. Dowiedz się, czym jest wolumetria twarzy i kiedy warto zdecydować się właśnie na ten bezinwazyjny zabieg modelowania twarzy.
Wolumetria twarzy – wskazania do bezinwazyjnego zabiegu modelowania twarzy
Wolumetria twarzy zalecana jest wszystkim, którzy obserwują u siebie oznaki starzenia:
- Zapadnięte kości policzkowe
- Opadające policzki
- Ubytek objętości twarzy
- Zapadnięta skóra pod oczami
- Lipoatrofia jarzmowa (zanik tkanki tłuszczowej)
- Ogólna utrata jędrności skóry
- Widoczne zmarszczki i bruzdy
Na wolumetrię twarzy decydują się także osoby z bardzo szczupłą twarzą oraz osoby o specyficznej anatomii twarzy. Wolumetria twarzy nie tylko pozwala uzyskać odpowiedni kontur twarzy, ale także poprawić ogólny stan skóry.
Na czym polega wolumetria twarzy?
Wolumetria twarzy jest jednym z bezinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Lekarz lub kosmetolog metodą iniekcyjną wprowadza pod skórę odpowiedni preparat, który wypełnia ubytki w objętości twarzy. Do wolumetrii twarzy najczęściej wykorzystywany jest kwas hialuronowy lub jeden ze stymulatorów kolagenu – kwas polimlekowy bądź hydroksyapatyt wapnia. Preparaty te nie tylko wypełniają miejsca pozbawione tkanki tłuszczowej, ale także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu. Dzięki temu efekt jest jeszcze lepiej widoczny i dłużej się utrzymuje.
Preparaty wykorzystywane do wolumetrii twarzy są dość gęste i bardzo plastyczne. Lekarz preparat wstrzykuje za pomocą igły lub kaniuli, a następnie rozmasowuje preparat pod skórę, nadając twarzy pożądany kształt.
Czy wolumetria twarzy jest bezpieczna?
Wolumetria twarzy jest zabiegiem bezinwazyjnym. Wykonywana przed kompetentnego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej jest zabiegiem praktycznie całkowicie bezpiecznym. Warunkiem, aby wolumetria twarzy przebiegła bez komplikacji, jest stosowanie dobrej jakości, nowoczesnego preparatu do wolumetrii twarzy. Wybór preparatu oraz techniki przeprowadzenia wolumetrii twarzy musi być dostosowany indywidualnie do stanu skóry pacjenta oraz jego oczekiwań.
Czy wolumetria twarzy jest bolesna?
Wolumetria twarzy jest zabiegiem niemalże bezbolesnym. Podczas podawania pod skórę preparatu pacjent odczuwa dokuczliwe „rozpieranie” podskórne. W trakcie wolumetrii twarzy preparat podawany jest do tkanki podskórnej lub pod mięśnie. Największy dyskomfort pacjenci odczuwają podczas podawania preparatu w okolicy żuchwy – konieczne jest wykonanie iniekcji, które sięgają aż do kości.
Lekarz w porozumieniu z pacjentem podaje znieczulenie miejscowe, chociaż zdarza się, że niektóre pacjentki z takiego znieczulenia rezygnują. Zabieg trwa od 20 do 30 minut.
Czy do wolumetrii twarzy trzeba się specjalnie przygotować?
Zabieg wolumetrii twarzy nie wymaga specjalnych przygotowań. Trzy dni przed zabiegiem nie wolno przyjmować Aspiryny, leków przeciwzapalnych, leków rozrzedzających krew i witaminy E. Należy także unikać ekspozycji na słońce, a dzień przed zabiegiem nie wolno pić alkoholu.
Zalecenia po wolumetrii twarzy
Ponieważ wolumetria twarzy jest bezinwazyjna, pacjenci po tym zabiegu nie przechodzą rekonwalescencji. Do zaleceń lekarskich po wolumetrii twarzy zaliczamy przede wszystkim:
- Przez 3 dni unikanie ekspresyjnego dotykania twarzy
- Przez 3 dni spanie na plecach
- Przez 3 tygodnie unikanie ekspozycji na słońce, opalania się w solarium oraz przebywania w saunie
- W ciągu 12 godzin po zabiegu nie należy wykonywać makijażu
Pacjenci nie powinni też w przeciągu 4 tygodni wykonywać innych zabiegów w obrębie twarzy.
Skutki uboczne widoczne po wolumetrii twarzy
Brak okresu rekonwalescencji jest jednym z wielu plusów wolumetrii twarzy. Po zabiegu na twarzy mogą pojawić się zaczerwienienia, niewielkie obrzęki czy zasinienia. Pacjent może też odczuwać nadwrażliwość na dotyk, dyskomfort lub niewielki ból. Wszystkie te objawy mijają 2-3 dni po zabiegu. Ponadto ślady są na tyle mało widoczne, że można je przykryć makijażem.
Wolumetria twarzy – efekty
Pierwsze efekty wolumetrii twarzy widoczne są tuż po zabiegu, zaś w pełni dostrzeżemy je po 2-3 tygodniach. W zależności od predyspozycji, stanu skóry, zastosowane preparatu efekty utrzymują się od 12 do 18 miesięcy. Dobrą wiadomością jest również fakt, że kolejny zabieg wymaga podania preparatu w mniejszych ilościach, co przekłada się na niższy koszt wolumetrii oraz jeszcze mniejsze dolegliwości odczuwane po zabiegu.
Efekty po wolumetrii twarzy:
- Wyraźniejsze kontury twarzy
- Atrakcyjnie zarysowane kości policzkowe
- Brak asymetrii twarzy
- Napięta i elastyczna skóra
- Redukcja zmarszczek i bruzd
- Młodszy wygląd
- Poprawiony owal twarzy
Wolumetria twarzy – zalety bezinwazyjnego modelowania twarzy
Wolumetria twarzy jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, którą wybierają pacjenci bez względu na płeć, wiek, status materialny czy wykonywany zawód. Do największych zalet wolumetrii twarzy zaliczamy:
- Niski koszt – w zależności od gabinetu i preparatu wolumetria twarzy kosztuje od 800 do 3000 zł
- Całkowite bezpieczeństwo – zabieg jest bezinwazyjny
- Brak okresu rekonwalescencji
- Możliwy natychmiastowy powrót do pracy
- Natychmiastowo widoczne efekty
- Długo utrzymujące się efekty
- Kompleksowe działanie – wolumetria poprawia owal twarzy, spłyca zmarszczki, uelastycznia skórę, odmładza
Czy ofertę gabinetu medycyny estetycznej warto poszerzyć o zabieg wolumetrii twarzy?
Zabieg wolumetrii twarzy cieszy się coraz większą popularnością. Chętnie korzystają z niego kobiety i mężczyźni w różnym wieku, coraz chętniej osoby po 50. czy 60. roku życia . Ze względu na coraz większe zainteresowanie branżą beauty, a w szczególności nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej, jesteśmy przekonani, że wolumetria twarzy powinna znaleźć się ofercie każdego gabinetu medycyny estetycznej.